Plug-in hybridy mají být výhodné. Ve skutečnosti jde o nejhorší cestu v oblasti elektrifikace

Electric Car Charging Station Street

Elektrifikace je směr, kterým se vydává řada automobilek. V jejich portfoliu najdeme vozy, které jsou nejenom klasické elektromobily, ale jsou to také plug-in hybridy. Tedy vozy, které lze nabíjet a které umí kombinovat jízdu na elektřinu i klasické palivo. A i když se tato kombinace jeví jako výhodná, realita je mírně řečeno odlišná. Jaké jsou s těmito vozy problémy?

Dlouhé nabíjení

Klasické elektromobily dnes disponují technologiemi, díky kterým je lze na příslušných nabíječkách dobít klidně i za jednotky až desítky minut. U plug-in hybridů je však nutné počítat s podstatně delší dobou nabíjení. I když jejich dojezd nabídne desetinu toho co elektromobil, mohou u nabíjecích stojanů strávit několikanásobně delší dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Za nenastartováním auta v zimě není vždy autobaterie. Příčina může být překvapivě v nádrži

Vysoké emise

Vozy využívající elektřinu mohou v Praze parkovat zdarma. Ne však všechny. Platí to jenom o těch, které se vejdou do stanovených emisních limitů. I když majitel plug-in hybridu přijede do centra výhradně na elektrický pohon, nemusí danou výsadu bezplatného parkování mít. Roli zde hrají papírové emise, které mohou být vyšší, než mnozí předpokládají.

Zdroj obrázku: Freepik

Nízký dojezd

Plug-in hybridy umí jezdit výhradně na elektřinu. Jejich dojezd je však oproti klasickému elektromobilu podstatně nižší. Jsou to spíše desítky kilometrů. Jakmile akumulátor dojde, chová se auto jako běžný hybrid, kdy kombinuje spalovací motor s mírnou dávkou elektřiny, která pomáhá v určitých situacích, jako jsou třeba rozjezdy.

Mohlo by vás zajímat:  Nechce se vám vyndávat smetáček? Pořiďte si turbínu

Vyšší cena

Plug-in hybridy jsou oproti vozům pouze se spalovacím motorem dražší. Aktuálně v ČR neběží žádný dotační program zaměřený na tento typ vozů. Aby se auto vyplatilo, muselo by být schopné třeba čistě na elektřinu ujet opravdu hodně. A to vzhledem k dojezdu není zase až tak reálné, oproti klasickým elektromobilům, kde se investice za určitých okolností vyplatit opravdu může.

Zdroj: https://www.tracker.co.uk/tracker-hub/news/pros-and-cons-plug-hybrid-car