Po koupi auta je nutné provést některé úkony, než s ním vyjedeme na silnici

Když nastane čas pro obměnu vozového parku, začínáme hledat vůz, který by nám vyhovoval. Ne každý má peníze na nové auto, a tak zabrousíme do segmentu ojetých vozů. Nejenom že výběr nemusí být nic jednoduchého. Ve většině případů bychom měli myslet i na to, že po zakoupení bude muset být auto několik dní v dílně a až potom je možné s ním bezpečně vyjet na silnice. A co vše je potřeba udělat?

Rozvody

Výměna rozvodů se netýká všech automobilů. Roli zde pochopitelně hraje doporučený interval výrobce. Pokud se stav tachometru k němu přiblížil, je vhodné udělat je hned. A pokud ho překročil, tak samozřejmě také. Málokdy si můžeme být jisti, že prodejce rozvody udělal, když o tom nemá jediný záznam – tedy ani servisní knížku, ani fakturu za práci nebo materiál.

Olej

Je v podstatě jedno, kolik má auto najeto. Opět platí, že pokud prodejce nemá důkaz o tom, kdy byl olej měněn, je lepší ho vyměnit a neriskovat. Klidně může být na pokraji své životnosti a spoléháním na dobré slovo prodejce si pouze způsobíme problémy s motorem. Kromě oleje je samozřejmě nezbytné vyměnit i filtr, což jistě nemusíme připomínat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Filtry

Obvyklou praxí je, že se jednotlivé filtry mění v době, kdy se mění i olej. A ten je nutné měnit skoro vždy, takže je na místě provést i tyto servisní úkony. Není nic neobvyklého, že řada majitelů aut tyto výměny značně podceňuje, a tak nejenom že nejsou dodržovány intervaly výrobce, ale některé z filtrů nemusí být měněny vůbec.

Provozní kapaliny

Ne vždy je nutné je vyměnit, ale kontrola je na místě. Dnes je to primárně brzdová kapalina, kapalina posilovače, stejně jako nelze zapomínat na chladicí kapalinu. Hlavně před zimou je na místě zkontrolovat, zda má požadované vlastnosti a že nehrozí zmrznutí. Ideální je zkontrolovat její stav a v případě potřeby naředit na požadovanou úroveň.

Mohlo by vás zajímat:  Nový trik podvodníků, kterým cílí na soukromé prodejce aut online

Administrativa

Ano, i ta souvisí s koupí ojetiny. Základem je samozřejmě provedení přepisu vozu. Kromě toho nelze zapomenout také na sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Tedy abychom mluvili jasnou řečí, máme na mysli sjednání povinného ručení.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/cro/2012/12/inspecting-a-used-car/index.htm