Po koupi ojetého auta je lepší některé součástky rovnou vyměnit, vyplatí se to

Nákup ojetiny často nebývá tak výhodný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kromě pořizovací ceny auta je totiž třeba mít na paměti, že budete muset uhradit ještě řadu dalších nákladů. Ať už jde o ty zákonem dané, jako poplatek za přepis vozu, uzavření povinného ručení a podobně, nebo o ty dobrovolné, ale neméně důležité. Dobrovolnými náklady máme na mysli prostředky vynaložené na výměnu některých dílů. Jen málokterý řidič totiž jezdí šetrně a ještě se o své auto předpisově stará.

Motorový olej a olejový filtr

Pokud se někdo chystá svůj vůz prodat, pravděpodobně přestane investovat do údržby. Jen málokdo krátce před prodejem vymění olej, přestože řada prodávajících bude kupci tvrdit, že olej je ve skvělé kondici. Takovým tvrzením je lepší nevěřit, tím spíše, že kompletní výměna motorového oleje i s olejovým filtrem není žádnou velkou investicí. Při výměně je třeba zvolit správný typ oleje. Ten by měl být uveden v manuálu k autu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rozvodový řemen

Zatímco vyjetý olej pomalu snižuje životnost motoru i jeho výkon, rozvodový řemen může způsobit okamžitou poruchu, jejíž oprava vás může vyjít dokonce dráž, než na kolik vás vyšlo celé ojeté auto. Pokud je rozvodový řemen v zanedbaném stavu, může prasknout, přičemž obvykle nevratně poškodí motor. Ten je pak třeba kompletně vyměnit. Nový rozvodový řemen a jeho výměna vás přitom v závislosti na typu auta vyjdou zhruba na pět tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota v Japonsku vyrobila již 150 milionů aut!
Zdroj obrázku: pixabay

Olej v převodovce

Provozní tekutinou, jejíž výměnu čeští řidiči tradičně zanedbávají, je olej v převodovce. Ten by se měl přitom měnit stejně jako motorový olej, jinak hrozí poškození křehkého mechanismu převodovky. Pokud je v oleji příliš mnoho nečistot, může se vám převodovka zadřít. U některých starších aut navíc může tento olej vinou nekvalitních těsnění či malých štěrbinek unikat. Výměna oleje v převodovce vás vyjde zhruba na patnáct set korun.