Po zimě je načase auto vyčistit a zkontrolovat provozní kapaliny

Už i v těch nejvyšších polohách v České republice roztál poslední sníh. A další už jen těžko napadne. A tak je čas provést závěrečnou kontrolu toho, co zima na našem autě napáchala, a také vůz očistit. Zimní provoz má totiž celou řadu specifik, v první řadě jde o agresivní posypové soli, které sice pomáhají krotit závěje i náledí, ale autům rozhodně nepomáhají. Kromě soli navíc silničáři používají různé chemické posypy. Ty jsou sice ještě účinnější, ale také agresivnější než klasická směs posypové soli.

Klasická mechanická myčka aut

Asi nejběžnější metoda pro každého, kdo si nechce při mytí vozu špinit ruce, je mechanická myčka aut. Ne každá je však dostatečně důkladná na to, aby se mohla vypořádat se všemožnou chemií, která se navíc mohla dostat do různých obtížně přístupných zákoutí auta. Na druhou stranu je součástí mytí v takové myčce obvykle voskování, a tak byste touto procedurou neměli jarní očistu auta začínat, ale raději končit.

Zdroj obrázku: Freepik

Ruční mytí

Pokud jde o zmíněnou chemii v podvozku nebo i v karoserii, nejlépe uděláte, pokud se rozhodnete auto umýt ručně. A to za pomoci silného proudu vody, který dokáže zbytky všech chemikálií vyplavit. Mějte přitom na paměti, že jde o směsi, které nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí, a tak byste auto neměli umývat na zahradě nebo jen tak na ulici. V komerčních myčkách voda odtéká do kanalizace, kde bude filtrována a dále zpracovávána, nevsakuje se bez dalších úprav do půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Pomalu jedoucí vozidla jsou nebezpečná stejně jako ta, co překračují povolenou rychlost

Kontrola provozních kapalin

Po důkladném očištění auta nezapomeňte zkontrolovat stav provozních kapalin, typicky brzdné kapaliny a motorového oleje. Je také vhodné vyměnit zimní směs do ostřikovačů za letní a obecně zkontrolovat, jak moc se zima na vašem autě podepsala. Zaměřit byste se měli mimo jiné na rez skrytých prvků, která bude první předzvěstí závažnějších problémů s autem.

Zdroj: https://www.autoguide.com/auto-news/2016/04/eight-ways-to-revive-your-car-after-winter.html