Podle expertů používáme brzdy zbytečně moc. Zastavit lze i bez nich

Také při brzdění automaticky šlápnete na ten správný pedál? Mnohdy to není nutné a někdy šlapeme na brzdu až zbytečně. Podle řady expertů je lepší brzdový pedál používat až jako skutečně poslední možnost zastavení. Kdo se nové techniky naučí, ten může zjistit, že brzdu v mnoha situacích opravdu používal zcela zbytečně.

Jak brzdit bez brzd?

Jak tedy konkrétně zpomalit vozidlo bez použití brzdového pedálu? Je to jednodušší, než se zdá. U klasických vozidel na benzín nebo naftu lze jednoduše brzdit motorem. Stačí jenom podřazovat a auto začne postupně zpomalovat, až téměř k zastavení na nulu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

U elektromobilů je to ještě o něco jednodušší, jelikož ty využívají takzvané rekuperace. U některých typů lze její intenzitu nastavit i tak, že se téměř vyrovná klasickým brzdám. A tak stačí dát jenom nohu z plynu a auto už samo zpomalí, jak jsme si nastavili.

Nepoužívání brzdy má své výhody

Pokud se rozhodneme omezit užívání brzdového pedálu, přinese to četné výhody. A je jedno, zda budeme plachtit, brzdit motorem, nebo v případě elektromobilu rekuperovat. Prvním kladem je určitě prodloužení životnosti brzd, které nebudou tolik opotřebovávané a díky tomu posuneme servisní interval jejich výměny, což nám pomůže ušetřit nějaké peníze.

Mohlo by vás zajímat:  Nejhorší chyby při cestování se stále opakují. Řada věcí zážitek z dovolené zbytečně zkazí

Finance však můžeme ušetřit také na palivu. Tím, že dostatečně brzy dáme nohu z plynu, ať už v případě plachtění, nebo v případě brzdění motorem, můžeme šetřit nemalé množství paliva. A to na každých pár stovek metrech, třeba před křižovatkou, před omezením rychlosti, nebo před obcí.

Kromě výše uvedeného se naučíme také lépe předvídat a odhadovat, což může dojít až do stavu, kdy přesně odhadneme vzdálenosti, kdy dát nohu z plynu, abychom na místo dojeli v určité rychlosti. To z nás dělá zkušenější řidiče, než jsou ti, kteří jezdí stylem brzda/plyn.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Auto může brzdit i samo

Že brzdový pedál skutečně nemusíme používat po celou dobu jízdy, ukazují i některá moderní auta. Sice u nich už dochází k aktivaci brzd, ale ne samotným řidičem, ale systémy ve voze. Základním prvkem tak může být adaptivní tempomat, který jednoduše upravuje rychlost jízdy podle vozu, který jede před námi. Ty modernější dokážou dokonce i zastavit do nulové rychlosti a následně se automaticky rozjet, když se dá do pohybu auto před námi.

Mohlo by vás zajímat:  Systém Auto Hold se vyplatí používat, zaručí hladký rozjezd za jakékoli situace

Jít však můžeme ještě o něco dále, a to k funkcím a výbavám, které dokážou číst dopravní značky, monitorovat oblast na základě GPS a mapových podkladů a tak sami přizpůsobí aktuální rychlost místu, kde zrovna jedeme. Po celou dobu jízdy se tak brzdového pedálu ani nemusíme dotknout.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora