Podvodné jednání při prodeji ojetých vozů není výjimečné

Car Salesman Key New Owner

Ojetiny během posledního roku a čtvrt celkem výrazně podražily. A to není jediná negativní věc, která trh s ojetými vozy postihla. Zároveň z něj zmizela všechna kvalitní auta. Vozy z druhé ruky, které jsou dnes v nabídce, se tak s auty prodávanými před dvěma a více lety mohou porovnávat jen stěží. Nedostatek solidních aut a vysoké ceny pak pochopitelně nalákaly celou řadu různých podvodníků a šmelinářů. Chystáte-li se koupit ojetý vůz, měli byste si dát pozor, abyste těmto lidem nesedli na lep. Jaké triky dnes běžně využívají?

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru nového vozu hledí řada lidí pouze na trendy

Auto „z Německa“

Auta dovezená z Německa nebo jiných západních zemí mají z pochopitelných důvodů lepší renomé než vozy, které pocházejí třeba z Ukrajiny nebo Běloruska. Právě tam ale překupníci často pořizují bezprizorní a levná auta. Ta následně převezou k našim západním sousedům, na den je tam registrují a pak s nimi přejedou do Česka. Tady je prodávají jako „německá“ auta. Formálně je to v pořádku, naposledy bylo auto skutečně registrované v Německu. Jeho původ i kvalita jsou však dost pochybné.

Mohlo by vás zajímat:  S nástupem podzimu kontrolujeme v autě jen zbytečnosti a na to nejdůležitější zapomínáme
Zdroj obrázku: Freepik

Vytopené vozy

Některá auta na našem sekundárním trhu z Německa skutečně pocházejí, ta ale často trpí jiným neduhem. Jde o auta, která si prošla povodní nebo byla vytopená například prudkým přívalovým deštěm. Laik na autě většinou nepozná, že je s ním něco v nepořádku, zkušený mechanik by však měl takový pochybný původ odhalit. Rozhodně byste tak neměli kupovat auto, které si někdo takový za vás neprohlédne.

Auta před technickou

U některých vozů je celkem jasné, že neprojdou technickou kontrolou. Přesto se mohou na druhotném trhu za výhodnou cenu objevit pár měsíců předtím, než se k technické budou muset dostavit. Podvodníci sází na neznalost některých lidí, kteří uvěří jejich ujištění, že auto stoprocentně projde. O pár měsíců později bohužel překvapení důvěřivci zjistí, že přišli o peníze.

Zdroj: https://www.experian.com/blogs/ask-experian/used-car-scams/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora