Podzim je vhodný pro kondiční jízdy nezkušených řidičů

Young Man Choosing Car Car Showroom

Výuka v autoškole tak, jak běžně probíhá v České republice, zdaleka nepostačuje k tomu, aby se z úplného začátečníka stal řidič, který není pro ostatní účastníky provozu nebezpečný. K tomu, aby se lidově řečeno „vyjezdil“, potřebuje čerstvý majitel řidičského průkazu ještě minimálně několik desítek hodin jízd se zkušenějším mentorem. I proto autoškoly nabízejí kondiční jízdy. Jejich absolvování právě na podzim je rozumné, toto roční období totiž klade na řidiče zvýšené nároky.

Není nutné jezdit s instruktorem

Autoškola jako taková vyjde studenta na zhruba dvacet tisíc korun, každá hodina kondiční jízdy pak přibližně na pět set korun. Ale jezdit s instruktorem naštěstí není nutné, pomoci v tomto směru může prakticky jakýkoli zkušenější řidič, který má zároveň alespoň základní pedagogické schopnosti, aby si z jízd jeho začínající kolega něco odnesl. Ne vždy je proto vhodné jezdit s jedním z rodičů, jak bývá obvyklé, ti totiž mohou mít přehnané nároky.

Mohlo by vás zajímat:  V Indii jezdí řidiči po odpadcích. Silnice jsou plné nevyužitého plastu
young-female-being-uber-driver
Zdroj obrázku: Freepik

Jízda v různých podmínkách

Při podzimních kondičních jízdách má začínající řidič možnost vyzkoušet si různé povětrnostní podmínky. Ve slunečných dnech odpoledne se může cítit skoro jako v létě, po většinu času ale bude jezdit v mlze, za mrholení či rovnou v dešti. Při jízdách brzy ráno, zejména ve druhé polovině podzimu, může být na vozovce námraza, v první polovině tohoto období pak bude místy pokryta kluzkým listím. Začínající řidič si také může snadno vyzkoušet jízdu v noci.

Mohlo by vás zajímat:  Obytné zóny jsou postrachem všech řidičů. Problémy zde číhají na každém rohu

Trénink psychiky

Jednotlivá roční období také ovlivňují naši psychiku a s podzimem obvykle přichází útlum fyzické i psychické aktivity. V důsledku toho je podzimní řízení ještě o poznání náročnější, a pokud se začínající řidič učí jezdit právě v tomto období, trénuje zároveň svoji psychickou odolnost. Díky tomu může získat větší pocit jistoty za volantem a v budoucnu bude lépe zvládat i krizové situace, které při řízení mohou nastat.

Zdroj: https://teachyourteentodrive.ca/whats-the-best-time-of-year-for-learning-to-drive/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora