Podzim přináší také problém, o kterém se často nemluví. Přitom vítr vede k řadě komplikací

Car Country Dusty Road Against Sunset Background

Podzim není spojený jenom se známými riziky, jako je listí na vozovce, černý led, časté mlhy nebo průtrže mračen. Toto nepopulární roční období přináší ještě další rozmar počasí – silný vítr. Málokdo si na něj vzpomene a to může klidně končit nemalými finančními výdaji. Jak své auto před větrem chránit, aby nenapáchal výrazné škody?

Parkujte správně

Naprostým základem během podzimních větrných dní je správné parkování. Kdo má vlastní garáž, má problém pochopitelně vyřešený. Kdo ne, měl by myslet na to, kde své auto nechá. Místa na veřejných parkovištích volte především tak, aby se nenacházela pod stromy. Zatímco v létě pomůže strom k vytvoření stínu, na podzim může být pohromou. Vlivem větru se může odlomit několik větví, které končí na voze. A škoda nemusí být malá.

Mohlo by vás zajímat:  Rychlost na silnicích je bezpochyby riziková. Málokdo si však uvědomuje, že především ta pomalá
Zdroj obrázku: Freepik

Jezděte opatrně

Další důležitou věcí je také opatrná jízda. Při silném větru je třeba počítat s jeho poryvy. A čím větší auto, tím větší problémy. Především ve chvíli, kdy například předjedeme kamion nebo vyjedeme zpoza protihlukové stěny, může být boční poryv větru silný a hlavně neočekávaný. Na tuto chvíli je třeba myslet a pevně držet volant, aby nedošlo k vychýlení z jízdní dráhy. A pokud už k něčemu takovému dojde, hlavní je nezmatkovat a snažit se jízdní stopu pokud možno udržet v přímém směru. Hlavní je, aby se vůz nedostal do smyku, což může mít fatální následky. Tento stav ale obvykle nezapříčiní vítr, ale příliš zbrklá reakce řidiče.

Mohlo by vás zajímat:  Některé zdánlivě hloupé úkony za volantem se mohou ukázat jako celkem dobrý nápad

Vybírejte vhodné cesty

Jsou situace, kdy do konkrétního cíle vede jenom jediná cesta. Když jich je ale více, volte raději tu, která bude spojena s nejmenším nebezpečím. Čím menší část cesty povede lesem nebo územím s mnoha stromy, tím lépe. Silné poryvy větru mohou stromy vyvracet a ty končí nejenom na silnici, kterou zablokují. Končit mohou také na autě. V lepším případě způsobí finanční škodu, v tom horším také různě vážná zranění.

Zdroj: https://www.tdi.texas.gov/tips/safety/driving-windy.html