Podzimní počasí dokáže připravit pro velká SUV nemilé překvapení. Zde se ukážou zkušenosti řidiče

Vozy s označením sport utility vehicle, tedy SUV, jsou hodně populární v posledních letech. Zároveň je třeba říct, že je s nimi spojeno několik negativ. Primárně to může být horší výhled na dění okolo vozu. Také to může být komplikovanější parkování a v neposlední řadě tu je i vyšší spotřeba, dána hlavně váhou a aerodynamikou vozu. Na podzim se potom objevuje další minus, které tyto vozy mají. A mnohé může značně překvapit.

Podzimní větrné počasí

Klasické nástrahy podzimního počasí jsou známé. Je to déšť, listí na vozovce nebo mlha. S podzimem je ale spojený také vítr. Toto počasí je oblíbené u dětí při pouštění draků, ale může být nenáviděné řidiči. A to nejenom ve chvíli, kdy řeší vhodné parkovací místo. Nechat své vozidlo pod stromem totiž může mít nepříjemné následky. Problém s větrem ale může nastat i během jízdy.

Zdroj obrázku: Freepik

Silné poryvy větru

Podzimní vítr dokáže zacvičit nejenom se stromy, ale také s auty. Dochází k tomu především v situacích, kdy s vozem vyjedeme zpoza nějaké překážky. Jedná se typicky o poryv větru, který se opře do našeho vozu, když skončí protihluková stěna nebo přírodní val, nebo který nastane ve chvíli, kdy se dostaneme před předjížděný kamion. V tu chvíli může být vítr tak silný, že naše auto dokonce vychýlí z jízdní dráhy.

Poryvy větru ale mohou dělat problémy i při běžné jízdě. V tu chvíli je třeba pevněji držet volant a silný boční vítr vyrovnávat tak, aby si auto stále zachovalo svou jízdní stopu i přímý směr jízdy.

Problém současných SUV

Trend je jasný – čím větší auto, tím lépe. Právě to se ale při podzimním počasí může vymstít. Plocha, do které se silný vítr opírá, je podstatně větší než u klasického sedanu nebo hatchbacku. To může s vozem značně zamávat a hlavně nezkušení řidiči mají často co dělat, aby situaci zachránili. Pro nezkušené může být pár špatných pohybů volantem následně důvod, proč se dostanou do smyku, ze kterého už není úniku.

Zdroj: https://www.tdi.texas.gov/tips/safety/driving-windy.html