Podzimní počasí může zkomplikovat jízdu autem, mnozí přitom nedomýšlejí rizika

Léto nekončilo nijak příjemně a poslední srpnové dny byly spíše ve znamení chladných teplot. Dalo by se říci, že spíše odpovídaly typicky podzimnímu počasí, které nás bude nyní, až na pár výjimek babího léta, čekat delší dobu. Zpozornět by měli především motoristé, jelikož mnozí z nich si vůbec neuvědomují rizika podzimního počasí.

Myslíme pouze na běžné věci

Každé roční období má svá pro a proti. V létě je rizikem horko a oslnění od slunce, v zimě nesjízdnost vozovek. Na podzim jsou to pro každého především mlhy a snížená viditelnost nebo časté deště způsobující aquaplaning na vozovce. Jsou však i další rizika, o kterých mnoho lidí nemá ani tušení. A právě podzimní počasí je obdobím, kdy je jejich výskyt velmi častý.

Listí na vozovce

Na podzim se listí stromů začíná barvit, což může být krásná podívaná. Listy postupně opadávají, což začíná být pro znalé řidiče noční můrou. Listí padá na vozovku a v případě deště nebo vlhkého počasí se stává velmi nebezpečné. Vozovka pokrytá spadaným listím se stává velmi kluzkou a není nic neobvyklého, že s tím mnoho řidičů nepočítá a například v zatáčkách nezvládne řízení a se svým vozem končí mimo silnici.

Zdroj obrázku: Freepik

Namrzající mlhy

Že se na podzim objevují mlhy, to ví každý řidič. A také ví, že tomu musí přizpůsobit rychlost, a dále musí myslet na to, aby měl rozsvícena odpovídající světla. Mnozí už ale netuší, že nízké teploty těsně nad zemí mohou vést k takzvané namrzající mlze. Vozovka se v tu chvíli stává velmi kluzkou, a pokud nepřizpůsobíme rychlost jízdy danému stavu, můžeme opět skončit mimo silnici.

Silný vítr

Podzimní vítr je populární u rodin s dětmi, které se rozhodnou jít pouštět draka. Méně je oblíbený ve chvíli, kdy ve větrném počasí musíme vyrazit autem. Držet optimální jízdní stopu nemusí být vždy jednoduché. Mnohdy s vozem zamává také náhlý poryv ve chvíli, kdy například předjedeme kamion či skončí protihluková stěna podél silnice. Na tyto situace je vhodné pamatovat a eliminovat riziko bezhlavého zmatkování, které může vést k prudkým pohybům volantem.

Zdroj: https://www.hupy.com/library/car-accident-risks-increase-in-autumn-months.cfm