Pojišťovna mu dovolila náhradní auto. Když došlo na peníze, odmítla půjčovné proplatit

Pokud vás někdo nabourá, máte nárok na náhradní vůz, který se platí z povinného ručení viníka. Nejenom, že toto mnoho lidí netuší, ale také nemají jasno v tom, na jak dlouho si mohou dané auto půjčit, a jaké si mohou půjčit. Potom jim místo pojistného plnění zůstanou jenom oči pro pláč. Půjčovné, které měla původně platit pojišťovna, musí platit oni. Jak je to možné a čemu se vyvarovat?

Je možné si auto půjčit?

Ano, je běžnou praxí, že pokud je vaše auto při nehodě nabouráno a je nepojízdné, máte nárok na půjčení náhradního vozu. Cenu za půjčovné následně uhradí pojišťovna. Tedy viník nehody ze svého povinného ručení. O tomto řada řidičů často neví a tak jenom málokdo danou službu využije. Nebo se dost možná bojí toho, aby je nepřekvapila řada negativních zjištění.

Jaké auto si lze půjčit?

Tady může nastat první kámen úrazu. Nelze si totiž půjčit jakékoliv auto, jaké se vám líbí. Půjčené auto musí víceméně odpovídat vašemu nabouranému vozu, který je nepojízdný a tedy nepoužitelný. Pokud vám nabourají starší Fabii, nelze jít do půjčovny pro nejnovější Mercedes. Půjčené auto by mělo parametrově víceméně odpovídat. Jedině tak se vyvarujete rizikům toho, že pojišťovna odmítne proplatit náklady na půjčení auta.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na jak dlouho si lze auto půjčit?

I toto může být kámen úrazu. V tomto směru hrají hlavní roli smlouvy a pojistné podmínky. Proto je dobré se raději informovat na dobu, po kterou budete mít jistotu, že půjčovné proplatí pojišťovna. Řada lidí se domnívá, že s půjčeným vozem mohou jezdit například do doby, než je jim auto opraveno, nebo do doby, než si z důvodu totální škody koupí nové. Tak to ale v praxi není a daný čas je podstatně kratší. Je proto na místě informovat se u pojišťovny, podle čeho je proplácená doba určována, kdy začíná a kdy končí.

Mohlo by vás zajímat:  Kamarád jí požádal o pomoc. Teď je vyšetřována za pojistný podvod

Zaměřte se i na cenu půjčovného

I pokud uděláte vše správně, stále zde hrozí riziko toho, že vám půjčovné nebude proplaceno v plné výši. Roli totiž může hrát i cena půjčovného. Pokud je zjevně přemrštěná a příliš vysoká, může být proplacení plných nákladů ze strany pojišťovny také odmítnuto. Na to již v minulosti doplatila řada lidí, kteří se stali obětí takzvaných lovců nehod, kteří pojišťovnám účtovali právě přemrštěné půjčovné, což byl jejich způsob obživy.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora