Pokoří nový Jeep Gladiator Hercules své protivníky? Má k tomu dobře našlápnuto

Jednou z dlouho očekávaných novinek konce loňského roku byl Jeep Gladiator. I když byl nový
pick-up na bázi modelové řady Wrangler světové veřejnosti poprvé představen na autosalonu v Los Angeles už vloni v listopadu, k prodejcům by měl dorazit až ve druhé polovině roku letošního.

Rozmanitost v provedení

Jméno Gladiator není pro příznivce automobilky Jeep neznámé. Toto jméno firma používala již v letech 1963 až 1988 pro jeden ze svých pick-upů, který byl odvozen od modelu Wagoneer.

Nový Jeep Gladiator by se měl na automobilovém trhu objevit ve čtyřech různých provedeních – Sport, Sport S, Overland a Rubicon. Poslední zmíněné provedení by mělo být nejschopnější pro využití v terénu. Všechny čtyři uvedené verze budou mít pod kapotou stejný motor – zážehový vidlicový šestiválec Pentastar s objemem 3,6 l, výkonem 213 kW (289 k) a točivým momentem 352 Nm.  Manuály uvádějí, že nový Gladiator dokáže uvést náklad o hmotnosti až 725 kg a utáhnout přívěs s hmotností až 3470 kg. Navíc by v průběhu příštího roku měla na trh přijít další verze – třílitrový turbodiesel.

Za zmínku stojí také karoserie Jeepu Gladiator  – plně konfigurovatelná s oddělenými dveřmi, sklopným předním a odnímatelným zadním oknem, sklopitelnými zadními sedačkami a případně i s volitelnou stahovací plátěnou střechou. Standardní součástí výbavy je i plachta na korbu a další příslušenství pro rozdělení nákladu.

Silný jako Hercules

V kuloárech se ale hovoří i páté verzi Jeepu Gladiator, která by měla nést jméno Hercules. Jeep Gladiator Forum uvedlo, že se v současné době již pracuje na jeho vývoji a zanedlouho bychom se měli dočkat prvního testování prototypů. Jiné zdroje ale uvádějí, že žádný vývoj ostřejší verze Gladiatoru neprobíhá a že automobilka zatím pouze zjišťuje, zda by pro vylepšené provedení Jeepu Gladiator našla uplatnění na trhu. Na to, která z informací se zakládá na pravdě, si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota modernizovala SUV 4Runner

Pokud by se nový Jeep Gladiator Hercules skutečně začal vyrábět, mělo by se podle dosud dostupných informací jednat o pick-up s agresivnější vizáží, vhodný pro jízdu i ve velmi drsném terénu. Tato verze by tak mohla na americkém trhu konkurovat Chevroletu Colorado ZR2, na evropském trhu by se Hercules mohl stát konkurencí pro Ford Ranger Raptor.

 

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora