Pokročilé bezpečnostní prvky nechybí ani v nových motorkách

Driving Green Neon Color Motorcycle Road

V očích mnoha lidí je motosport nebezpečnou kratochvílí, což jen dokládají různé pomníčky podél silnic. Je pravda, že motorkář je v případě jakékoli kolize prakticky nechráněný, a tak může být doslova katapultován ze sedla nebo přimáčknut mezi motorku a jiné vozidlo. Ale v dnešní době je bezpečnost skoro stejně důležitým tématem jako ekologie, a tak se výrobci snaží implementovat různé pokročilé systémy, které mají zabránit tomu nejhoršímu. Jak jsou v tomto směru úspěšní?

Brzdy a stabilizace stroje

Podobně jako auta, motorky jsou dnes běžně vybaveny ABS, tedy systémem, který je nastavený tak, aby předešel zablokování kol během brzdění, což zlepšuje kontrolu nad motorkou a zkracuje její brzdnou dráhu. Motorky dnes běžně mají i TCS, tedy systém kontroly trakce, který naopak zabraňuje prokluzu kol při akceleraci a zvyšuje jeho stabilitu. TCS asistuje také elektronický stabilizační program, který pomáhá motorku udržet stabilní i během jízdy.

Mohlo by vás zajímat:  Při chystání auta na dovolenou nemyslíme na řadu věcí, které ho mohou poškodit
biking-motorcycle-forest
Zdroj obrázku: Freepik

Pokročilé funkcionality

Nové motorky umožňují pomocí funkce Quickshifter řadit i bez použití spojky, což je užitečné zejména v krizových situacích, kdy je třeba reagovat rychle. Detekují také vozidla v mrtvém úhlu, která mohou být pro jezdce potenciálně smrtelným nebezpečím, a problikáváním světel na zpětných zrcátcích na ně motorkáře umí upozornit.

Volání o pomoc

Moderní motorky také umí svému jezdci samy zavolat pomoc, dojde-li na nejhorší. Většinou je pro správnou funkci tohoto systému potřeba propojit motorku s mobilním telefonem, a ten se navíc při kolizi nesmí rozbít. Dojde-li však na nehodu, kterou senzory motorky správně identifikují, dokáže stroj sám od sebe zavolat na tísňovou linku a sdělit souřadnice, na kterých se nachází. Zejména v případě, že účastníci takové nehody skončí v bezvědomí a sami si o pomoc zavolat nemohou, jde o prvek, který vám může zachránit život.

Zdroj: https://www.swanninsurance.com.au/news/latest-motorcycle-safety-features/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora