Pokročilé funkce moderních aut se stále vyvíjí, každý model chce být originál

Moderní auta jsou čím dám tím chytřejší, alespoň co do počtu různých automatických či poloautomatických asistentů, systémů a vychytávek. Ale ruku v ruce s tím jsou také o poznání složitější a někteří lidé mohou mít potíže s pochopením, co mají vlastně které prvky a funkce dělat, a jak mají být správně využívány. Tím spíše, že některé funkce jsou dostupné jen v jiných jazycích, s češtinou u nich nepochodíte.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Přečtěte si manuál

Bohužel vás zklameme hned na úvod. Nějaký univerzální jedno- či dvoustránkový návod pro všechny typy a modely aut zkrátka neexistuje. Každý výrobce si kontrolky, prvky i funkce aut přizpůsobuje svým potřebám a vizi. Rozdíly tak najdete dokonce i u značek, které patří do stejného konglomerátu. A co víc, některé věci se mohou měnit i mezi generacemi vozů stejné značky. Takže pokud vyměníte svou Octavii druhé generace za nejnovější model, možná budete také překvapeni.

Proto je v každém případě nutné prostudovat si uživatelskou příručku k vašemu vozu. Útěchou vám budiž alespoň fakt, že manuál je u všech v České republice prodávaných aut vždy také v češtině. Tedy pokud kupujete nové auto. U vozů z druhé ruky od zahraničního majitele si možná budete muset český manuál stáhnout z internetu.

Mohlo by vás zajímat:  Klimatizaci málokdo používá správně. Běžné chyby způsobí víc škody než užitku
Zdroj obrázku: pixabay.com

Tlačítka na palubní desce

Zatímco funkce multimediálního systému, které naleznete na dotykové obrazovce, se mohou u jednotlivých aut lišit, a dokonce se jejich vzhled může změnit podle toho, zda s autem propojíte svůj iPhone, mobil s operačním systémem Android nebo s ním žádný telefon párovat nebudete, tato tlačítka by měla vypadat ve všech autech téměř stejně:

  • Na palubní desce byste měli mít dvě tlačítka s vlnitými šipkami a obdélníky či lichoběžníky doplněnými o písmena F a R, případně nápisy FRONT a REAR. Ta spouští odmlžování předního, respektive zadního okna.
  • Symbol panáčka se šipkami mířícími na jeho břicho a nohy je na tlačítku, které směřuje proudění vzduchu.
  • Silueta auta se šipkou ve tvaru poloviny kruhu či elipsy označuje tlačítko, které zapíná klimatizaci.