Popularita motocyklů klesá, novou generaci už tolik nelákají

Grey Black Motorcycle Red Helmet

Mohlo by se zdát, že s vyšší dostupností motorek a lepším stavem silnic bude motorkářů nejen v České republice přibývat. Tím spíše, že v Evropě jsou pro fanoušky jedné stopy skvělé podmínky. Ale nové trendy ukazují, že zájem o motorky i nové řidičské průkazy na jednostopá vozidla mezi mladými lidmi upadá, respektive se přesouvá k jiným typům vozidel. A tak bude pravděpodobně jezdců na motorkách v nejbližších letech ubývat.

Skútr ano, motorku ne

Mladí lidé dnes dávají přednost jednostopým vozidlům, která jsou pravověrným motorkářům spíš pro smích. Raději si tak pořídí městský skútr, nebo dokonce skládací elektrokolo. Motorky mají totiž mezi mladými lidmi stigma toxické maskulinity a reliktu minulosti, který už není trendy. Zatímco před dvěma třemi dekádami byla jízda na motorce prestižní záležitostí, dnes už spíš na tvářích dvacetiletých lidí vyvolá pobavený úsměv.

Mohlo by vás zajímat:  Dacia Duster - nový vůz pro papeže Františka
Zdroj obrázku: Freepik

Zbytečné riskování

Motorky jsou mezi mladými lidmi vnímány hlavně jako zbytečný adrenalinový zážitek, který je navíc relativně drahý. Tenhle pohled jen posilují různé statistiky, které se v médiích pravidelně objevují v souvislosti se začátkem motocyklové sezony a které ukazují počty obětí s účastí motorkáře. Kromě toho je motorka vnímaná jako velmi nepraktický a neekologický způsob dopravy, každý jezdec totiž vesměs potřebuje svou vlastní.

Zlomí trend elektrické motorky?

Přesto je možné, že se i nastupující generace mladých řidičů do sedel za pár let vrátí. Nepůjde však o klasické motorky se spalovacími motory, aby se stala pro mladé lidi jízda na motocyklu zajímavá, výrobci budou muset na trh uvést nové elektrické modely. Elektrické motorky mají potenciál zbavit se nálepky vozítek pro staré bílé muže a stát se moderním dopravním prostředkem mladých lidí. Tuhle změnu v uvažování však bude muset podpořit také odpovídající marketing jednotlivých výrobců.

Zdroj: https://www.webbikeworld.com/why-arent-millennials-buying-motorcycles/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora