Pořídil si do auta kameru. Nečekal, že za ni dostane tučnou pokutu

Kamera v autě může způsobit více škody, než užitku. V tom směru, že za ni můžeme dostat dokonce i pokutu. Není nic výjimečného, že je řada řidičů po jejím pořízení překvapena, když je zastaví policejní hlídka. Původní záměr byl přitom takový, že jim měla sloužit jako případná ochrana, aby měli důkaz, jak se řada situací skutečně stala a nedošlo k tomu, že by vina mohla být hozena účelově na ně.

Jsou země, kde ji mít nesmíte

U nás kameru v autě mít můžete, můžete ji mít také zapnutou a pořizovat s ní záznamy. Jsou však země, kde je něco podobného problém. Ne, že by vždy vadila přímo kamera jako taková, ale vadí hlavně pořizování samotného záznamu. V mnoha zemích je respektováno právo na soukromí a tak není možné během jízdy pořizovat záznamy toho, co se kolem nás děje.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příkladem jsou hned naši jižní sousedé, a to Rakousko. Zde vám za kameru v autě může hrozit pokuta až 10 000 euro, a při opakovaném prohřešku až 25 000 euro. V přepočtu na české jsme na vyšších stovkách tisíc. Pokuty za narušování soukromí však hrozí také v Portugalsku, kde se lze dostat na sankci ve výši až kolem 2 000 euro. Ve Švédsku se zase neobejdete bez příslušného povolení, bez kterého byste kameru neměli instalovat.

Pokutu za kameru do auta můžete dostat i u nás

U nás sice žádné striktní zákony v tomto směru nemáme, a pokud respektujeme zákony na ochranu osobních údajů, můžeme kameru v autě mít, i ji používat a pořizovat záznamy. To ale neznamená, že za ni nemůžeme dostat pokutu. A to především za její umístění. Pokud je umístěna nevhodně, tak, že policejní hlídka vyhodnotí, že daná kamera brání řidiči ve výhledu, což může mít vliv i na bezpečnost silničního provozu, může být řidiči udělena sankce. Když už ji tedy instalujete, je třeba najít kompromis mezi tím, abyste měli dobrý záběr z kamery a zároveň i dobrý výhled z vozu.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora