Porsche už dávno nejsou jen sporťáky. Kritikům SUV vadí, zákazníci je milují

Dlouhá desetiletí byla značka Porsche synonymem pro rychlá sportovní auta pro bohaté Evropany. Dnes ji živí především SUV a asijský trh, kde její prodej rekordně roste už několik let po sobě.

Oblíbenost SUV roste

Celkově se automobilce v loňském roce podařilo prodat 256 255 vozů a celosvětový prodej Porsche za rok 2018 tak vzrostl oproti roku předchozímu o 4 %. Nejprodávanějšími modely byly právě již výše zmíněné SUV.

Prvnímu místu v prodeji vévodil model Macan s 86 031 celosvětově prodanými vozy, druhé místo patřilo modelu Cayenne (71 458 prodaných vozů) a na třetí místo se prodral sedan Panamera (38 443 vozů). Pro model Panamera byl roku 2018 opravdu výjimečný – jeho celosvětový prodej se totiž zvýšil o neuvěřitelných 38%. „Až“ na čtvrtém místě se s 35 573 vozy umístila legenda automobilky Porsche – sportovní model 911. Musíme ale dodat, že i u něj došlo oproti roku 2017 k nárůstu prodeje, a to o úctyhodných 10 %.

Čína, Čína, Čína

Všechny automobilky vědí, že pokud chtějí být celosvětově úspěšné, musí se prosadit na čínském trhu. Porsche se to zdá se podařilo skvěle. V loňském roce totiž v Číně prodalo přes 80 000 vozů, což bylo přibližně o tři tisíce více než v celé Evropě, kde se podařilo prodat 77 216 vozů. K největšímu propadu v prodeji vozů Porsche došlo paradoxně v domovském Německu, kde prodeje meziročně klesly o tři procenta.

Budoucnost patří elektromobilům

Novinkou letošního roku by měl být dlouho očekávaný elektromobil Porsche Taycan, který se chlubí v kategorii elektrických vozidel dosud nevídaným trvalým výkonem a také maximálním dojezdem na jedno dobití  – více než 500 km. Impozantní je i uváděné zrychlení vozu – z 0 na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy. Maximální rychlost Porsche Taycan bude omezena na 250 km/h. Specialistovi na výrobu elektromobilů – americké automobilce Tesla – tak přibude další konkurent. Hlavní zájem o tento zcela výjimečný model Porsche se očekává opět v Číně.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora