Postrach pirátů silnic: Babička vyzbrojená fénem dělá že měří rychlost, na řidiče to zabírá

Nintchdbpict000522424398

Na celém světě nenajdete stát, pro jehož společnost by bylo vlastnění auta a svoboda pohybu, kterou řízení garantuje, důležitější než pro obyvatele Spojených států. Být bez řidičáku v USA je pomalu horší než být na vozíčku, protože hromadná doprava tu není příliš rozvinutá. Na nějaké naše meziměstské dojíždění vlaky či autobusy se ve většině států USA můžete rovnou nechat zajít chuť.

Zdroj obrázku: vt.co

Ne na mém dvorku

Kromě tradičního automobilismu má ovšem ve Spojených státech tradici také idea, kterou bychom do češtiny mohli přeložit jako „ne na mém dvorku“. Přestože se Američané často stěhují, pokud zrovna někde žijí, na bezprostředním okolí bydliště jim opravdu záleží. Krásným důkazem takového přístupu je starší dáma jménem Patti Forest Baumgartnerová z městečka Polson v Montaně. Ta se rozhodla, že „na jejím dvorku“, respektive na přilehlé hlavní silnici, nebudou řidiči překračovat rychlost.

Mohlo by vás zajímat:  Retro modely Jawa přicházejí do prodeje. U nás nikoliv

Fén namísto radaru

Paní Baumgartnerová vysedává u této silnice s kávou či čajem a obyčejným fénem v ruce. Tímto fénem míří na projíždějící auta a vychutnává si přirozenou reakci jejich řidičů – ti pochopitelně instinktivně sundají nohu z plynu, nebo dokonce přibrzdí. O zvláštním koníčku paní Baumgartnerové se dozvěděli i montanští policisté, a rozhodně nemají v úmyslu jí v takovém konání bránit. Podle neoficiálního vyjádření jsou strážci zákona rádi, že takto preventivně působí na řidiče. A jak je to ve Spojených státech s pokutami za rychlou jízdu?

  • Pokuty za překročení rychlosti se v USA liší stát od státu. Obvykle se pohybují mezi 100 a 300 dolary, pokud jde o drobnější překročení limitů. Policejní hlídka vám ale může na místě odebrat také řidičský průkaz.
  • Neobvyklou pokutou je pokuta za předjetí blikajícího školního autobusu. Ta je o něco vyšší než pokuta za rychlost, pohybuje se v rozmezí 150 a 400 dolarů.
Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora