Použití automobilových pneu na motorce je možné, experti varují před riziky

Mnoho motorkářů začíná pomalu ale jistě řešit své obutí a někteří přemýšlení nad tím, zda použít pneumatiky z auta na motorku. Odpověď na tuto na první pohled úsměvnou otázku je pro mnohé celkem překvapivá. Skutečně to lze. Opravdu je možné vzít automobilové pneumatiky a s těmi jezdit na své motorce. Samozřejmě hraje roli typ motocyklu, nebo i to, jaké jsou rozměry dané pneumatiky.

Výhody opravdu existují

Někomu to sice může přijít jako celkem šílený nápad, ale realita je taková, že nazutí automobilových pneumatik na motorku může mít dokonce i své výhody. Taková pneumatika snese podstatně větší zatížení než ta, která je určená primárně pro motorku. Další výhodou může být výdrž takové pneumatiky, se kterou lze najet podstatně více než s tou motocyklovou.

Dále nelze zapomínat ani na to, že automobilové pneumatiky mohou mnohem lépe snášet různé teplotní rozdíly, stejně jako může jít o volbu, která je levnější. I přes tyto klady je však třeba vědět, že tu jsou i negativa. Experti varují před mnohými riziky.

Rozdíl v profilu a patce pneumatiky

Hlavní rozdíl mezi pneumatikou na auto a také pneumatikou na motocykl je především v profilu. Ta určená na motorku se více podobá tvaru písmene „U“, což je dáno především tím, že se motocykl při jízdě do zatáček naklání a pneumatika tak musí být stále v dostatečném kontaktu s vozovkou.

Druhým rozdílem je především patka pneumatik, tedy ta část, která je usazena v ráfku. I tady je mezi automobilovými a motocyklovými pneumatikami velký rozdíl, který se následně podepisuje na samotném chování gumy a celkové bezpečnosti.

Na rovině možná…

Automobilové pneumatiky mohou být možnou alternativou, pokud máte v plánu jet jenom po rovné silnici s několika mírnými zatáčkami, kde bude náklon vašeho motocyklu zcela minimální. Jinak je ale automobilová pneumatika na motorce velké riziko, kde možná negativa jasně převáží zmíněné výhody.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora