Použití elektromobilů při katastrofách je diskutované téma. Realita mnohé překvapí

Přírodní katastrofy vyvolaly mnoho otázek, které jsou spojené s tématy budoucího využití elektromobilů. Podle EU se totiž blíží doba, kdy budou k dispozici jenom elektrická auta. Dají se však použít v extrémních podmínkách? Realita je trochu jiná, než si mnozí myslí.

Použití ve vodě

Jsou vozy se spalovacím motorem, které mají opravdu vysokou brodivost. Dokonce existují i kategorie obojživelných vozidel, které zvládnou i extrémní podmínky. Fakt je ale takový, že jde již o vozidla specificky upravená pro provoz ve vodě. Běžné spalovací auto i v menší hloubce nasaje vodu a končí. Oproti tomu konvenční elektromobily mohou mít brodivost proti spalovacím vozidlům bez jakýchkoliv úprav vyšší, díky své konstrukci pohonu.

Nabíjení

Je třeba si uvědomit, že pokud nepůjde elektřina, nepůjdou ani benzinové stanice. To znamená, že kdo při sobě stále nenosí kanystr paliva, bude mít nepojízdný i svůj spalovák. Pokud jde o použití vozidel záchranářů, stále zde existuje možnost dobíjet například pomocí elektrocentrály. Dostatečně výkonný agregát by s tím neměl mít problém. I když je pravdou, že v tuto chvíli ztrácí elektromobily svou ekologickou výhodu.

Mohlo by vás zajímat:  Návštěva STK v zimě přináší samé nepříjemnosti. V jiné období je řidič vůbec nemusí řešit
Zdroj obrázku: Freepik

Dojezd

Majitelé elektromobilů při příjezdu domů připojují svůj vůz do zásuvky a ráno ho mají plně nabitý. Navíc běžný dojezd už je dnes ve stovkách kilometrů. Případná povodeň či jiná katastrofa zastihne majitele elektrického vozu s plnou baterkou a ten, stejně jako majitel spalováku s plnou nádrží, může bezpečně dojet i přes několik okresů tam, kam potřebuje.

Bezpečnost

Je chybou se domnívat, že při kontaktu elektromobilu s vodou dojde ke zkratu. To by tato auta nemohla jezdit v dešti nebo navštěvovat myčku. Celá konstrukce je natolik bezpečná, že zkraty a následné požáry ani po potopení do vody nehrozí. Stejně jako často nehrozí ani při různých nárazech a jiných nebezpečných situacích.

Zdroj: https://www.irishtimes.com/life-and-style/motors/what-s-the-best-car-to-drive-through-a-flood-1.4089565