Používání blinkrů je pro mnohé řidiče stále problém. Přitom si stačí uvědomit jejich pravý účel

Znamení o změně směru jízdy, lidově blinkr, je povinnou výbavou každého auta. Bez něho by vůz ani neprošel homologací, a tedy nemohl by vyrazit na naše ani evropské silnice. Blinkrem obvykle rozumíme oranžové světlo, které se aktivuje ze sedadla řidiče, typicky páčkou v levé části pod volantem. Ne každý ale ví, jak směrovky používat správně. Mnohdy je důvodem špatné pochopení toho, proč v autě vlastně jsou.

Prvek, který má vliv na bezpečnost

Je neoddiskutovatelným faktem, že směrovky mají velký podíl na bezpečnosti silničního provozu. Ostatně už v době, kdy blinkr neměl podobu, jakou má teď, byl ve vozech systém, kterým řidič dával najevo, jakým směrem chce jet. Nyní je to o poznání jednodušší. Stačí pohyb páčkou nahoru nebo dolů a auto se na příslušné straně rozbliká. V případě použití varovných světel lze také upozornit na jakýkoliv problém na silnici, ať už jde o náhlé brzdění, nebo překážku v provozu. Oranžové blikání je dobře vidět a ostatní hned vědí, že se něco děje.

Zdroj obrázku: Freepik

Nešvary českých silnic

Není třeba trávit na silnici dlouhou dobu, aby každý viděl, jak to reálně vypadá v provozu s používáním směrovek. U některých aut se zdá, že do nich blinkry ani nebyly montovány. Jinde je zase řidiči používají v podstatě až na poslední chvíli, často až v půli nebo na konci svého manévru. Jsou ale i případy, kdy někteří blinkr zapomenou vypnout, což při průjezdu křižovatkou vyvolá různé reakce.

Pro koho blinkry jsou?

Přitom by stačila jediná věc. Uvědomit si, proč v autech blinkry jsou a pro koho jsou určené. To, že řidič použije znamení o změně směru jízdy, je vyslání informace všem ostatním o tom, co chce dělat. Sám sobě si nemusí pomocí blinkru dávat vědět, že bude odbočovat, vyjíždět z kruhového objezdu nebo předjíždět. Blikající oranžové světlo informuje ostatní. Proto v autě je a proto by mělo být používané vždy správně.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Use-Your-Turn-Signal