Používání klimatizace v autě může ohrozit zdraví, její nepoužívání ale také

Klimatizaci má v autě mnoho řidičů. Málokdo si však uvědomuje, že může ohrožovat zdraví. A to jak ve chvíli, kdy ji používáme, tak i tehdy, kdy se rozhodneme ji raději nepoužívat. Ani jedno řešení tedy není optimální a je nutné hledat, jak se říká, zlatou střední cestu. V čem konkrétně tedy může být klimatizace riziková a jak se případným problémům co nejlépe vyhnout?

Rizika v podobě bakterií a mikroorganismů

Klimatizace je sice dobrým sluhou, ale může být i velmi špatným pánem. Málokdo tuší, že právě klimatizace v autech mohou být doslova líhní pro bakterie nebo různé mikroorganismy. Může za to možná vlhkost a její kondenzace. Následně vzniká vlhké prostředí, které je doslova rájem pro plísně. S každým zapnutím jsou mikroorganismy foukány do vozu a člověk v něm jedoucí je vdechuje. A to ho může výrazně ohrožovat na zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Rizika v podobě teplotního šoku

I když je klimatizace dokonale vyčištěna a je zdraví nezávadná, neznamená to, že nás nemůže určitým způsobem ohrožovat. Konkrétní riziko plyne především ze špatného nastavení teploty. Pokud jsou rozdíly mezi interiérem vozu a venkovním prostorem příliš velké, může být tato teplotní změna šokem pro organismus. Ne každý může něco takového zvládnout. A řešení? Teplotu průběžně zvyšovat a snižovat tak, aby při vystupování a nastupování byl rozdíl spíše menší.

Riziko v podobě přehřátí organismu

Zdá se, jako by klimatizace byla ve vozech jenom pro zlost a lepší bude ji nepoužívat. Tak jednoduché to ale není. V horkých dnech není tak snadné auto dokonale vychladit. A tak hrozí, že se náš organismus přehřeje. K tomu přidejte i přímý sluneční svit nebo nedostatek tekutin a výrazné zdravotní obtíže mohou být na světě. A řešení? Snažit se o to, aby v interiéru nebyla vysoká teplota. Když klimatizaci skutečně nechceme používat, pomohou především otevřená okénka i správné plánování jízdy.

Zdroj: https://rentautorent.com/correct-usage-of-car-air-conditioner/