Povinnost zimních pneumatik neplatí vždy a všude. Najít skuliny v zákoně je snadné

O zimních pneumatikách se každoročně mluví jako o povinnosti, a tak k tomu někteří řidiči přistupují. Sundají své letní a na auto obují zimní sadu. A s tou jezdí v termínech od prvního listopadu do konce března. Jsou tu ale i tací, kteří zimní pneu nemají. Je to legální? Díky některým skulinkám v zákoně skutečně ano.

Zimní pneu nejsou striktně nařízeny

Mnoho řidičů se domnívá, že zákon je, pokud jde o použití zimních pneumatik, poměrně striktní. Tak tomu ale není. Jedinou výjimku tvoří úsek označený značkou „zimní výbava“, kde je zimní obutí povinné bez ohledu na to, jaké je zde počasí. Jinak je zákonná úprava spojená s určitou benevolencí, o které řidiči nemají ani tušení. A tak přezouvají na zimní, i když by ani nemuseli.

Zdroj obrázku: Freepik

Roli hraje stav vozovky

Kdo má obuté zimní pneumatiky, ten stav vozovky řeší jenom z toho pohledu, jak velký si musí dávat pozor a jak moc hrozí, že auto skončí ve smyku. Typickými příklady zimních problémů jsou led, souvislá vrstva sněhu nebo námraza. A právě tato trojice jevů je zmíněna také v zákoně. A jasně říká, že pokud se na vozovce něco z této trojice vyskytuje, je řidič povinen mít zimní pneu. Zároveň to tedy říká, že na suché vozovce lze i v termínu od 1. listopadu do 31. března jet na letních.

Důležitá předpověď počasí

Řidič, který odmítá jezdit na zimních pneumatikách, skutečně není za určitých okolností sankcionován pokutami. Musí však hledět nejenom na aktuální stav vozovky, ale i na předpověď počasí. Zákon totiž říká také to, že řidič nesmí vyrazit bez zimního obutí v případě, že se dá předpokládat, že vzhledem k povětrnostním podmínkám bude na silnici právě souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Pokud je tedy předpovídána jasná obloha bez srážek a vozovky jsou suché, dá se předpokládat, že tomu tak bude i následující hodiny a řidič může bez zimních pneu bez obav vyjet.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Ridicum-zacala-povinnost-prezout-na-zimni-pneumati