Poznat policii v civilním voze jde i bez znalosti jejich značky. Prozradí ji několik znaků

Policie nemá jenom klasicky označená auta se samolepkami, majáky a dalšími příznačnými prvky. Používá také civilní, maskované vozy. I v nich ale sedí policisté vybavení příslušnou technikou. A i ti mohou řidiče změřit, pronásledovat, zastavit a pokutovat. Poznat takové maskované auto je pochopitelně komplikovanější, ale lze to. Jak?

Na seznamy RZ zapomeňte

Na internetu v různých diskusích, fórech i na sociálních sítích lze dohledat různé seznamy RZ – registračních značek takových aut. Člověk by ale musel mít paměť jako slon, aby si je pamatoval. A hledat je během jízdy na mobilu není úplně bezpečné ani legální. Konkrétní značka není onen prvek, na který se soustředit. Lépe pomůže řada jiných.

Všímejte si majáků

I civilní verze policejních aut má majáky. Nejsou však tak viditelné, jako v klasických vozech. Tedy, nejsou na střeše, ale jsou skryty. Místa, která byste měli sledovat, jsou jasná. Hledejte je například za maskou chladiče, stejně jako zaměřte svůj zrak na oblast horní části čelního i zadního skla. Pokud zde vidíte „něco“, může to být právě integrovaný maják a vy máte tu čest s policejním vozem.

Mohlo by vás zajímat:  Šest vozů Peugeot, které se zapsaly do historie díky titulu Auto roku
Zdroj obrázku: Freepik

Dívejte se dovnitř

Pokud vidíte dovnitř daného vozu, všímejte si detailů. Ve vozech obyčejných lidí najdete vůně na zpětném zrcátku, různé haraburdí na zadním platu, stínítka na oknech či řadu dalších věcí, které policie ve svých vozech prostě nevozí. Naopak pokud zde uvidíte svítivý barevný předmět, může to být právě policejní bunda či vesta. A je vysoce pravděpodobné, na jaké auto jste narazili.

Pozor na styl jízdy

V mnoha případech policie na svou oběť čeká. Je přitom ale značně nápadná. Na dálnici například jede extrémně pomalu. Na běžných silnicích zase může stát u krajnice. Není to příliš běžné a i to je poměrně dobré poznávací znamení, že v konkrétním autě nebude běžná civilní osoba, ale schovaní policisté, kteří jenom čekají na svou oběť, která kolem nich prosviští.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/nova-sluzebni-vozidla.aspx, https://www.policie.cz/clanek/policiste-prevzali-nova-sluzebni-vozidla.aspx