Pozor na cestu do Německa! Pokuty zde vzrostou i o stovky procent!

Různé upravování vozů se v Německu považuje za velký problém. Zákonodárci se proti řidičům, kteří své auta hazardně vylepšují, rozhodli razantně zakročit. Pokuty, kterém jim hrozí, jsou mnohdy až desetkrát vyšší, než jaké by platili do teď.

Válka upravený vozům

Ukázalo se, že německá vláda má už dost nezodpovědných řidičů, kteří často upravují své vozy tak, že jsou až nebezpečné. Německo těmto nezodpovědným řidičům vyhlásilo pokutovou válku – postih za takový přečin si provinilý draze zaplatí.

Podle německé policie jsou vozy, které jsou různě upraveny, ohrožením pro bezpečný dopravní provoz v představují nebezpečí pro ostatní účastníky dopravního provozu. Například jeden vůz, který němečtí policisté zajistili, patřil hip hopové hvězdě Javedovi Beatzovi (ze skupiny 187 Strassenbande). Tento vůz měl uměle upravený zvuk, aby byl hlasitější. Byl ale hlasitý natolik, že porušoval stanovené limity.

Nový zákon

Německo, které se rozhodlo proti podobně upraveným vozům zakročit, tedy schválilo nový zákon, který zahrnuje přísnější postihy pro majitele upravených aut. Není v tom ale samo – i některé spolkové země se vyjádřily tak, že považují přísnější tresty pro majitele takových vozů jako nutné a žádoucí. Mezi spolkové země, které se vyjádřili velmi jasně, patří například Bádensko-Württembersko.

Postih za porušování tohoto nového zákonu jsou velmi vysoké – v mnohých případech je jejich zvýšení až desetinásobné.

Hlasitý výfuk vyjde draze

Mezi nejvyšší sankce patří ty, které dostanete za obtěžování okolí příliš hlasitým výfukem. Přitom to patří mezi celkem časté přečiny. Problém s tím měli například:

  • Alice Melina Kummer
  • Tim Wiesse

Samozřejmě se porušování zákona netýká jenom celebrit. Zákon je platný pro všechny Němče bez rozdílu a pokud nechtějí platit vysokou pokutu, měli by si hlasitost svého výfuku raději ohlídat. Do současnosti byla pokuta za hlasitý výfuk 10 eur (v přepočtu asi 250 Kč).

Mohlo by vás zajímat:  Cestování rychlostí 1080 km/h má být realitou. Hyperloop v Indii dostává reálné obrysy

Vyjádřené Ankeho Rehlingera (SPD) ohledně bývalé nízké ceny pokuty znělo: „Potenciál sankcí a pozornost věnovaná tomuto problému musí být zvýšeny.“

Jiná politička zase uvedla, že se jedná především o městský problém, který vzniká tím, že lidé jsou nuceni neustále přejíždět z místa na místo, které jde ruku v ruce s hlukem a rychlostí.

Co si mají pohlídat čeští řidiči?

Jak je známo, na řidiče se vztahují zákony země, ve které se zrovna pohybují – a neznalost zákona neomlouvá. Pokud tedy vyrazíte do Německa a víte, že jste svůj vůz nějak upravovali, raději si zkontrolujte, zda je to v mezích nového německého zákona. Také výrazně pomůže, pokud budete mít veškeré úpravy řádně zdokumentovány.

Na dokumentaci je opravdu třeba dát si pozor – zvlášť, co se týče výfuků. I od homologovaného doplňku je potřeba mít veškerou dokumentaci, abyste se nedostali s německou policií do potíží.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora