Dálková světla jsou samozřejmou výbavou aut. Mají pozitivní vliv na bezpečnost jízdy v noci, jelikož zajistí lepší a delší viditelnost. Samozřejmou povinností každého řidiče by mělo být respektovat dopravní předpisy a používat dálková světla jen ve chvíli, kdy se má. Dálková světla by se neměla zapínat, když je v dosahu jiné auto, nebo třeba při průjezdu obcí.
Známé probliknutí
Řidiči používají dálková světla také jako určitý signální prostředek. Jednoduše párkrát ťuknou do levé páčky a světla několikrát probliknou. Toto probliknutí může být v některých případech užitečné, ale jsou i situace, kdy bychom se mu měli vyhnout. Může se šeredně vymstít. A kdy?
Probliknutí agresora
Velmi často se stává, že se na silnici objeví agresor. Doslova pirát silnic, který jede rychleji, než je dovoleno, předjíždí, kde nemá, a nedodržuje bezpečnou vzdálenost. Řidiči mohou svou nespokojenost dát najevo tím, že ho probliknou. To ale nemusí být ideální nápad. Agresora to může ještě víc rozzuřit a v tu chvíli může dojít k tomu, že do vás začne například najíždět nebo vás vybržďovat.

Pozdravení kamaráda
Mnoho lidí používá dálková světla k tomu, že jimi pozdraví kamaráda jedoucího v protisměru. Opět je třeba říct, že nejde o dobrý způsob. Lepší je jen zvednout ruku. Bliknutí dálkových světel totiž vidí i ostatní a mohou si ho chybně interpretovat. Třeba tak, že je na něco upozorňujete nebo že je pouštíte. V tu chvíli mohou neadekvátně zareagovat a může dojít třeba k prudkému brzdění.
Upozornění na problém
Probliknutí je také oblíbeným signálem ve chvíli, kdy chceme jiného řidiče upozornit na problém. Jde sice o možná záslužnou věc, ale opět může dojít k mylné interpretaci. Ne vždy dokáže každý dobře vyhodnotit, zda jde třeba o upozornění ostatních na policejní hlídku nebo o upozornění konkrétního vozu, že například nemá dovřené dveře. A blikáte na auto před sebou, nebo protijedoucí?
Zdroj: https://www.nytimes.com/2019/07/23/automobiles/headlights-flashing-etiquette.html