Pozor na vybitou baterii v autě. Jak tomu předcházet? Podívejte se!

Každý řidič ví, že se vybitá baterie řadí mezi nejnepříjemnější situace, které může se svým autem zažít. Není proto od věci vědět, jak se chovat, aby se výdrž baterie nezkracovala, ale naopak prodlužovala – stačí dodržovat pár základních návyků.

Autobaterie je důležitá

Řidiči by neměli podceňovat důležitost své autobaterie. Pokud péči o ni zanedbáte, může vás její úplné vybití zastihnout a překvapit v situaci, kdy se vám to vůbec nebude hodit. Nejlepším řešením je v tomto případě důkladná prevence.

To, v jakém stavu vaše autobaterie je, může ovlivnit spousta faktorů. Patří mezi ně např.:

  • Počasí
  • Doba používání baterie
  • Délka jízdy

Je dokázáno, že autobaterie vydrží delší dobu na lokacích, kde je zima – chlad totiž dokáže zpomalit probíhající chemické procesy. Ve dnech jako jsou ty současné je nutné o baterii pečovat o to víc – teplo má tendenci výdrž baterie zkracovat.

Chcete vědět, jak se o svoji autobaterii postarat, aby vás nenechala na holičkách? Podívejte se rady britského mechanika z autoklubu RAC.

Jak jezdit a jak zastavovat

Pro lepší výdrž vaší baterie je důležité, abyste jezdili i delší trasy. Je dokázáno, že příliš mnoho ujetých krátkých vzdáleností jsou pro baterii značně škodlivé – nestíhá se totiž při tomto způsobu ježdění dostatečně rychle dobít.

Díky delší jízdě si je schopný alternátor s motorem vytvořit dostatečné množství energie, která se uloží do autobaterie a udrží ji tak lépe nabitou. Pokud nejsou dlouhé jízdy váš šálek a kávy a máte možnost parkování v garáži, kde máte přístup k elektřině, můžete jako náhradní variantu zvolit externí nabíječku. V každém případě byste měli dbát na to, aby se baterie stíhala pravidelně dobíjet.

Dalším aspektem, na který byste si měli dát pozor, jsou spotřebiče, které v autě máte. Ne vždy, když auto vypnete, se vypne i přísun energie do těchto spotřebičů. Pokud se nechcete dožít ošklivého překvapení, raději po vypnutí zapalování ještě zkontrolujte, zda některá vaše příslušenství nezůstala zapnutá.

Mohlo by vás zajímat:  Hasiči radí: Kde mít v autě umístěný hasicí přístroj a jaký použít

Nezapomínejte na spojku a na pravidelnou kontrolu

Pro mnohé z vás je to jistě základ (a dost možná se vaše auto ani jinak nerozjede), ale neměli byste zapomínat při startování vašeho auta sešlapávat spojku. I za předpokladu, že se vaše auto rozjede i bez spojky, byste tuhle radu neměli opomíjet – díky tomu, že se zapojí spojka, jsou kladeny menší nároky na roztáčené části motoru. Tím, že se uleví motoru, se zároveň uleví i vaší baterii.

I pokud dbáte na používání spojky při startování, ani tak byste neměli zapomínat na pravidelnou kontrolu akumulátoru. Například ve chvíli, kdy doléváte kapalinu do ostřikovačů, můžete alespoň zkontrolovat, zda vše na vaší baterce vypadá v pořádku. Zabráníte tak tomu, aby vás překvapily například uvolněné svorky.

Není to jenom o samotné autobaterii

Při pravidelné kontrole by ale bylo chybou zaměřit se pouze na samotnou baterii. Ať už jde o okolní části jako alternátor, startovací mechanismus nebo samotný dobíjecí systém, neměli byste zanedbávat ani ty. Ve chvíli, kdy tyto části nepracují tak, jak mají, může docházet:

  • K přebíjení
  • K nedobíjení

Samozřejmostí je i celková péče o vaše auto. Špatná celková údržba se zpravidla negativně podepíše i na stavu a životnosti vašeho akumulátoru. Věnujte svému vozu čas a péči při prevenci a ušetřete čas i peníze.

Neberte varování na lehkou váhu

I autobaterie má své způsoby, jak vám říct, že není v pořádku. Pokud zpozorujete, že vám najednou hůře startuje motor nebo vám varovně svítí kontrolka, nezanedbejte to. Může jít o varování, že vaše baterka není v pořádku.

Pokus se vám už stane, že zůstanete s vybitou baterkou, nesnažte se nastartovat za každou cenu. Vybitá baterie se neumí sama dobít a jejím přetěžováním ve vybitém stavu můžete snadno docílit toho, že již ani nikdy dobít nepůjde.

Mohlo by vás zajímat:  Kontakt ICE v telefonu je hoax a zbytečnost. Praktické využití je nereálné

Stát se může všechno

Správný řidič by měl počítat s tím, že se může dostat i do nečekané situace. Startovací kabely by tak měly patřit do základního vybavení každého řidiče. Pokud vám startovací kabely nevyhovují, můžete zvolit některé z mobilních startovacích zařízení.

I přes veškerou vaši péči se může stát, že bude vaše baterie mít například chybnou konstrukci. Pokud tedy zůstanete stát kvůli vybité baterii, snažte se nepanikařit. K vyřešení situace stačí zavolat asistenční služku nebo kamaráda, který vám pomůže vůz odtáhnout do servisu.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora