Pozor na zamrzání pohonných hmot – kdy a u jakého paliva může nastat?

Gas Station 727162 960 720[1]

Letos k nám zavítala opravdová zima, alespoň do většiny míst v republice. Někteří řidiči po důkladném servisu a výměně pneumatik předpokládají, že už je nemůže nic překvapit. Přesto je pořád hodně případů, kdy auto nenastartuje, důvodem může být zamrzající palivo. Pozor si v zimě musí dávat majitele naftových, benzinových aut a také aut na LPG.

Filtrovatelnost

Důvodem zamrzání nafty je parafín, který při nízkých teplotách krystalizuje, a vzniklé krystalky pak ucpávají palivový filtr. Čerpací stanice proto od 1. prosince do 28. února musí prodávat takzvanou zimní naftu s filtrovatelností -20 °C. Problém však nastává v případě, že v nádrži zůstane letní (filtrovatelnost 0 °C) nebo přechodové palivo (filtrovatelnost 0 °C). Pokud jen dotankujete zimní naftou, vznikne směs, která může mít filtrovatelnost v závislosti na poměru obou složek a už při pár stupních pod nulou může zamrzat.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelná údržba vozidla a změna jízdního stylu sníží spotřebu paliva

Nafta

Řešením je dotankovat před zimou větší množství zimní nafty nebo pokud možno mít v nádrži pouze zimní palivo. V případě že teploty klesnou pod -20 °C, doporučuje se přidat aditiva, které filtrovatelnost upraví zhruba o dalších 5 °C.

Prémiové nafty

Lepší filtrovatelnost zpravidla poskytují i prémiové nafty, které disponují i dalšími výhodami jako je mazivost, ochrana proti korozi nebo vyšší cetanové číslo, které napomáhá studeným startům.

LPG

Potíže se zamrzáním mohou mít také vozy na LPG tedy směs propan-butanu. V zimním období od 1. listopadu do 31. března se prodává LPG s opačným podílem složek, protože butan přechází do plynné fáze při -42 °C, zatímco butan těsně pod nulou. V letním období je podíl butanu 60% a propanu 40% v zimě je poměr opačný.

Mohlo by vás zajímat:  Škodovka řidičům usnadňuje zimu. Ve vozech má nejen škrabku a deštník

Benzín

Problémy se zamrzáním benzínu nastávají až okolo -40 °C, v zimním období se, ale mění takzvaný tlak par, který zajišťuje lepší odpařování, tudíž lepší start.  V létě se tento tlak pohybuje v rozmezí 45 až 60 kPa v zimě je to 60 až 90 kPa.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora