Pozor na zítřek. V daný den se bourá nejvíce

Transport 3146193 960 720[1]

Statistiky dopravních nehod mohou přinášet různé informace. Ty mohou být spojeny s celkovým počtem nehod, stejně jako s výší škod, se zraněním, ale i s informacemi o tom, který den se bourá nejvíce. A nyní pozor – tím dnem je zítřek. Nikoliv přímo konkrétní den, jelikož je to obecně pátek. Ten je z pohledu statistiky nejvíce rizikový.

Proč právě pátek?

Je to celkem pochopitelná věc. Je to poslední den pracovního týdne a lidé už mohou být unavení. A to se podepíše na jejich bdělosti za volantem. Stejně tak může být pátek rizikový i proto, že lidé spěchají z práce domů, což může mít vliv na riskantní jízdu.

Zapomenout nelze také na riziko podstatně většího provozu. Kromě klasického se k němu přidávají i lidé, kteří jedou na víkend pryč. A je jedno, jestli na chaty a chalupy, nebo jinam. To vše dohromady dělá z pátku poměrně rizikový den, což potvrzují i statistiky.

Mohlo by vás zajímat:  Porsche 911 Turbo – zajet Nordschleife pod 7 minut pro něj není problém

V loňském roce to bylo 17 453 nehod

Když se podíváme na celkové číslo, které souvisí s rokem 2017, tak se během něho stalo celkově 103 821 dopravních nehod. A jak velký počet z nich připadá právě na pátek? Je to téměř pětina, jelikož dané číslo činí 17 453. a to je opravdu celkem dost. Do statistiky jsou pochopitelně zapsány všechny evidované nehody, od těch velmi vážných, až po drobné ťukance, kdy šlo jenom o plechy.

Kdy je nehod nejméně?

Podívejme se také na to, kdy se bourá nejméně. Tím dnem je ten sváteční, tedy den klidu, kterým je neděle. I to je celkem pochopitelné. Důvodem je to, že lidé nejezdí ani do práce, ani z práce. Ti co se vrací ze svých chalup tak činí průběžně celý den, a tak se intenzita dopravy rozloží – na rozdíl od pátku, kdy všichni jednou v podvečer, hned po práci. A kolik nehod se tedy v neděli stane? Je to 11 067.

Mohlo by vás zajímat:  Nejzbytečnější značku v celé Praze jsme našli v Hostivaři. Jsou tam dvě a edukují cyklisty

Pozor na rizikové skupiny

Které to jsou? Pokud jste na silnicích často, dost možná budete tipovat správně. Jedná se o mladé řidiče do třiceti let, a dále je to kategorie starších řidičů. Nejde o žádná vymyšlená čísla, ale o výsledky Výzkumu dopravní bezpečnosti. Ten je sice zaměřený výhradně na monitorování nehod značek Škoda, ale to na výsledném faktu nic nemění.

Jestliže vás zajímá i to, kdo je na silnicích nejenom v pátek nejbezpečnějším účastníkem, tak se jedná vozy ve kterých se veze celá rodina, a dále to jsou vozy, které řídí ženy. A to obecně, bez ohledu na to, zda jede žena sama, s partnerem, nebo se svou rodinou.

Mohlo by vás zajímat:  Dát věci do zavazadlového prostoru nestačí. Jedna chyba a promění se v nebezpečné předměty

Jaké nehody jsou nejčastější?

Výzkumu dopravní bezpečnosti přináší i další data. Ta se týkají toho, jaké nehody jsou nejčastější. Pochopitelně dominují ty, kdy do sebe nabourají dvě auta. Dále je to nehoda spojená s nárazem do pevné překážky a třetí nejčastější typ je spojený s nehodou, u které je chodec. U takových nehod už se také velmi často objevují i komplikovanější zranění.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora