Pozor na zítřek. V daný den se bourá nejvíce

Statistiky dopravních nehod mohou přinášet různé informace. Ty mohou být spojeny s celkovým počtem nehod, stejně jako s výší škod, se zraněním, ale i s informacemi o tom, který den se bourá nejvíce. A nyní pozor – tím dnem je zítřek. Nikoliv přímo konkrétní den, jelikož je to obecně pátek. Ten je z pohledu statistiky nejvíce rizikový.

Proč právě pátek?

Je to celkem pochopitelná věc. Je to poslední den pracovního týdne a lidé už mohou být unavení. A to se podepíše na jejich bdělosti za volantem. Stejně tak může být pátek rizikový i proto, že lidé spěchají z práce domů, což může mít vliv na riskantní jízdu.

Zapomenout nelze také na riziko podstatně většího provozu. Kromě klasického se k němu přidávají i lidé, kteří jedou na víkend pryč. A je jedno, jestli na chaty a chalupy, nebo jinam. To vše dohromady dělá z pátku poměrně rizikový den, což potvrzují i statistiky.

V loňském roce to bylo 17 453 nehod

Když se podíváme na celkové číslo, které souvisí s rokem 2017, tak se během něho stalo celkově 103 821 dopravních nehod. A jak velký počet z nich připadá právě na pátek? Je to téměř pětina, jelikož dané číslo činí 17 453. a to je opravdu celkem dost. Do statistiky jsou pochopitelně zapsány všechny evidované nehody, od těch velmi vážných, až po drobné ťukance, kdy šlo jenom o plechy.

Mohlo by vás zajímat:  Násilným protlačováním elektromobilů dělá EU ekologii medvědí služby. Výsledné scénáře mohou být katastrofou

Kdy je nehod nejméně?

Podívejme se také na to, kdy se bourá nejméně. Tím dnem je ten sváteční, tedy den klidu, kterým je neděle. I to je celkem pochopitelné. Důvodem je to, že lidé nejezdí ani do práce, ani z práce. Ti co se vrací ze svých chalup tak činí průběžně celý den, a tak se intenzita dopravy rozloží – na rozdíl od pátku, kdy všichni jednou v podvečer, hned po práci. A kolik nehod se tedy v neděli stane? Je to 11 067.

Pozor na rizikové skupiny

Které to jsou? Pokud jste na silnicích často, dost možná budete tipovat správně. Jedná se o mladé řidiče do třiceti let, a dále je to kategorie starších řidičů. Nejde o žádná vymyšlená čísla, ale o výsledky Výzkumu dopravní bezpečnosti. Ten je sice zaměřený výhradně na monitorování nehod značek Škoda, ale to na výsledném faktu nic nemění.

Jestliže vás zajímá i to, kdo je na silnicích nejenom v pátek nejbezpečnějším účastníkem, tak se jedná vozy ve kterých se veze celá rodina, a dále to jsou vozy, které řídí ženy. A to obecně, bez ohledu na to, zda jede žena sama, s partnerem, nebo se svou rodinou.

Mohlo by vás zajímat:  Tři důvody, proč se jízda na rezervu může pěkně vymstít

Jaké nehody jsou nejčastější?

Výzkumu dopravní bezpečnosti přináší i další data. Ta se týkají toho, jaké nehody jsou nejčastější. Pochopitelně dominují ty, kdy do sebe nabourají dvě auta. Dále je to nehoda spojená s nárazem do pevné překážky a třetí nejčastější typ je spojený s nehodou, u které je chodec. U takových nehod už se také velmi často objevují i komplikovanější zranění.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora