Praha počítá se 100 tisíci elektromobily. Nabíjet se budou z pouličních lamp

V elektromobilitě je třeba nezaspat. To si uvědomuje i Praha, jejíž infrastruktura v tomto směru stále není ideální. I proto se objevují plány, které se mají na rozvoj elektromobility připravit. Mluví se dokonce o tom, že by hlavním městem mělo v budoucnu jezdit minimálně 100 000 elektromobilů. A to v pro někoho brzké, pro jiného vzdálené budoucnosti. Toto číslo se totiž týká odhadu pro rok 2030. Tedy dobu která nastane za 10 let.

Nyní 300, v budoucnu 4 500 nabíjecích stanic

Nyní je v celé Praze zhruba 250–300 nabíjecích míst. Současnému počtu elektromobilů to víceméně stačí. Pokud by se jejich počet skutečně zvedl na 100 tisíc, bude toto množství pochopitelně nedostačovat. I proto je v plánu zvýšit jejich počet až na 4 – 4,5 tisíce v celé metropoli. Kde se pro ně najdou místa a jak se budou vozy dobíjet? Řešení je celkem jednoduché. Jako dobíjecí stanice poslouží pouliční lampy.

Dvě až tři auta u každé lampy

Pokud se povede plány splnit, bude v Praze v roce 2030 kolem 4 500 nových lamp veřejného osvětlení, které budou nejenom svítit, ale nabídnou také možnost nabíjení elektromobilů. Nikoliv jednoho, ale díky rozbočovačům by měla jedna lampa zvládnout nabít i 3 elektrická auta najednou. Dané plány nejsou spojeny jenom s úpravou stávajících lamp, ale jsou spojeny také s nutnou výměnou kabelů, jelikož ty stávající svými parametry nedostačují.

Centrum, ale i sídliště

Toto zajímavé řešení přetvořit na nabíjecí stanice pouliční lampy přijde vhod hned na dvou místech. A to jak v centru, kde budou parkovat návštěvníci Prahy a budou chtít dobít své auto, tak samozřejmě i na sídlištích. Právě o nich nejčastěji hovoří odpůrci elektromobility, jelikož si neumí představit, jak chtějí lidé z paneláků svá auta nabíjet. Tady je řešení – stačí natáhnout kabel k pouliční lampě. Podobné řešení lze najít v řadě jiných velkých evropských měst, a tak se rozhodně nejedná o žádný pražský unikát.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Peugeot přechází na plnou elektrifikaci svých modelů

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora