Pokud neparkujete auto v kryté garáži, námraza na skle vás v zimě nemine. Ani plachta, která by měla minimálně čelní sklo ochránit, nebývá v tomhle směru stoprocentně účinná. A tak většině z nás nezbývá, než jednou za čas sáhnou po škrabce a hoblovat s ní sklo, dokud námrazu neodstraníme. Nebo ne? V tomto článku přestavíme hned několik metod, které jsou o poznání šetrnější, a přesto účinné.
Sprej proti námraze
Na benzinových pumpách či v potřebách pro motoristy dnes běžně prodávají spreje proti námraze, takzvané de-icing spreje. Většinou jsou na bázi alkoholu. Po jejich aplikaci námraza během několika málo minut odtaje a vy ji pak můžete setřít obyčejným hadrem. Nutno dodat, že jde o účinnou, avšak nepříliš levnou metodu.
Domácí octový odstraňovač ledu
Alternativu k průmyslově vyráběným sprejům si můžete vyrobit i doma, tedy pokud vám nevadí charakteristický odér octu. Ocet totiž funguje podobně jako alkohol, takže když jej smícháte v poměru 3:1 s teplou vodou, získáte odstraňovač ledu se srovnatelnou účinností s těmi průmyslově vyráběnými.

Teplá voda
Někteří lidé radí zamrzlé okno polít horkou vodou, ale to není příliš rozumné. Horká voda totiž způsobí teplotní šok, a tak by se mohlo stát, že by vám okno popraskalo. Námrazu byste tak měli polít nanejvýš teplou vodou, a pokud jsou na skle drobné prasklinky nebo oděrky, sáhněte raději po vlažné vodě. Tající námrazu pak odstraňte stěrkou ještě před tím, než začne znovu namrzat.
Slaná voda
Že silničáři v zimě používají k boji se sněhem a ledovkou posypovou sůl, určitě víte. Stejnou surovinu můžete využít i vy, pokud se potýkáte s námrazou na okně. Solí můžete okno rovnou posypat, lépe však uděláte, pokud ji nejprve rozmícháte v teplé vodě. Také při aplikaci slaného roztoku platí, že voda by neměla být příliš horká. Také v tomto případě je třeba námrazu odstranit stěrkou.
Zdroj: https://www.nutleykia.net/blogs/930/car-tips/the-dos-and-donts-of-defrosting-your-windshield/