Přátelský Citroën Dyane 6 nutí každého k úsměvu

Belgičan Yannick Clukkers nebyl nikdy výrazným zapálencem do francouzských aut. Ale vždy si pečlivě vybíral auta prvně registrovaná v Belgii a ne později dovezená. A právě tak se dostal ke svému Citroënu Dyane 6 z roku 1972. Typ Dyane 6 nahradil legendární 2CV v roce 1967. I když nahradil není zcela správné slovo, protože populární „kachna“ se vyráběla i dlouho po roce 1983, kdy z pásů sjela poslední Dyane 6. I tak byla ale modernější Dyane populární mezi studenty a mládeží z hnutí hippies jako levné a jedoduché auto.

Yannickova Dyane byla postavena v lednu 1972 a nalakována modrou barvou Camargue. Pohání jí dvouválcový boxer o objemu 602 ccm a výkonu 32 koní. I ten jí ale dostane na rychlost 130 km/h. Ale tolik stejně nikdy nepojedete, protože než dosáhnete stovky, vzpomenete si na bubnové brzdy na všech kolech, které mají i s lehkým automobilem (jen okolo 600 kilogramů) co dělat. K Yannickovi se modrá Dyane dostala v roce 2012 od dědice, který jejím získáním nebyl zrovna nadšený. Vůz totiž nebyl schopný provozu, nefungovaly mu brzdy a silně reznul. To se u vozu, který má najeto jen 165 tisíc kilometrů a většinu svého života strávil v teplé a suché garáži, často nevidí. Po koupi tak musela zákonitě proběhnout oprava a vyčištění. Aby vozu zachoval patinu, používal Yannick jen dobové díly. I kola, která byla později přelakovaná, nahradil sadou koupenou v původním stavu. Stejný osud čekal i zadní nárazník. Na závěr doplnil vůz velkými mlhovkami a několika dobovými samolepkami, protože právě tak se často vozy v 70. letech upravovaly.

Mohlo by vás zajímat:  9ff GT9 Vmax o výkonu 1400 koní

Během renovace se Yannickovi vybavily vzpomínky z dětských let, kdy s bratrem spoustu času strávili na zadních sedadlech Citroënů 2CVDyane 6. Yannick si nyní koupil další Dyane 6 z roku 67, která byla smontovaná přímo v Belgii, jeho bratr zase Dyane z roku 1972 a další dva vozy 2CV z 50. let. Staré Citroëny je pohlitily, milují jejich zvuk motorů boxer a zábavnost jejich podvozku v zatáčkách. Yannick už s ním absolvoval i dovolenou po Francii se svou přítelkyní a všude jeho auto vyvolává úsměv na tvářích ostatních lidí. Není rychlé ani exotické, ale je prostě senzační.

Mohlo by vás zajímat:  Lamborghini Jalpa na prodej

Zdroj: Petrolicious