Pravidlem 2 sekund vznikne místo až pro 5 kamionů. V praxi nereálná věc

Pravidlo 2 sekund zná každý. Málokdo ho dodržuje. V reálném provozu se to téměř nedá z důvodu, že vzniklá vzdálenost může činit desítky, ale i stovky metrů. V tu chvíli může vzniknout otázka, zda řidič svých chováním při dodržování pravidla 2 sekund vlastně nezačíná způsobovat jiný přestupek.

2 sekundy jsou vzdálenost, která se blíží ke 100 metrům

Pravidlo 2 sekund je voleno proto, že řidič lépe odhadne správnou vzdálenost. Během jízdy si může vybrat pomyslný bod kolem něho by měl projet zhruba po 2 sekundách od chvíle, co vozidlo před ním. Taková vzdálenost je ta správná. V obci je to vzdálenost okolo 28 metrů. Klasicky mimo obec je to 50 metrů. Pokud jde o dálnici, tak dokonce 72 metrů. A kdo se na dálnici nebojí šlápnout na plyn více, třeba při legální jízdě v Německu, může pravidlo 2 sekund říkat, že si musí držet odstup i přes 80 metrů. A to při jízdě na limitu 150 kilometrů v hodině.

Místo až pro několik kamionů

Zdají se vám dané vzdálenosti velké? Převeďme si je i na něco, co běžně znáte. Třeba na klasický kamion a autobus. Ty mají délku zhruba 16,5 a 12 metrů. V obci byste si měli před sebou nechávat přesně tolik prostoru, aby se do mezery dokázal vejít jeden kamion s autobusem. V případě jízdy mimo obec už to jsou hned 4 autobusy za sebou. A pokud pojedete předpisově na tuzemské dálnici, měli byste mít od vozu před vámi mezeru, kam se vejdou hned 3 kamiony a 2 autobusy. A pokud na plyn šlápnete trochu více a pojedete 150 kilometrů v hodině, už se velikost mezery může rovnat i pětici kamionů o standardní délce 16,5 metrů.

Představme si takovou jízdu v provozu

A nyní si představme podobnou jízdu v provozu. Hlavně na dálnici, během předjíždění. Pokud byste se chtěli bezpečně zařadit zpět a udržet si předepsanou mezeru, je to doslova nemožné. Dalo by se říci, že byste museli až do cíle pokračovat v levém pruhu, čímž však způsobujete jiný přestupek. Stejně tak by mohlo být na dálnici nemožné i předjet, jelikož ve špičce se málokdy v levém pruhu vytvoří taková mezera, abyste do ní mohlo s jistotou dodržení pravidla 2 vteřin vjet.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké barvy vozů potkáte na silnicích nejčastěji? Klasika vede

Při jízdě v obci nebo mimo ni se zase otevírá otázka, jak by vypadal reálný provoz, pokud by každý pravidlo 2 sekund dodržoval. Jak moc bude doprava brzděna ve chvíli, kdy si před sebou každý nechá místo pro jeden kamion a autobus, respektive čtyři autobusy za sebou.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora