Před koupí auta z druhé ruky se vyplatí důkladná prohlídka, podvozek hodně ukáže

Zatímco u prodeje nových vozů předpokládají ekonomové pokles, na který se připravuje také řada výrobců a prodejců aut, autobazary budou mít v nadcházející hluboké krizi žně. Dostanou se do nich vozy, které jejich původní majitelé prodají z ekonomických důvodů, a naopak ti, kteří by si jinak koupili nový vůz, se budou hodně zamýšlet nad nabídkou bazarových.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Pozor na zanedbaná auta

I v blízké budoucnosti však bude lepší dávat si při nákupu ojetého auta pozor. Lidé, kteří vůz prodávají z ekonomických důvodů, obvykle zanedbávají jeho údržbu, do které se jim pochopitelně nechce příliš investovat. Pokud se něco porouchá, raději sáhnou po použitém náhradním dílu nebo si vše zkusí nějak svépomocí spravit sami. Také výměna motorového oleje či další servis bývá v podobných případech často zanedbáván.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zkontrolujte podvozek

Přestože špatná údržba se u zanedbaného auta může projevit až několik měsíců po jeho pořízení, odhalit některé nesrovnalosti jde poměrně snadno. O stavu auta totiž hodně prozradí jeho podvozek, jehož technických stav se ani řada prodejců ojetých aut nesnaží nijak zakamuflovat, protože fotky podvozku se v inzerátech obvykle neobjevují. Při kontrole podvozku byste se měli zaměřit především na:

  • stav tlumičů, který ovlivňuje nejen bezpečnost a plynulost jízdy, ale také reakci auta na otočení volantem,
  • brzdový systém, který je pochopitelně pro bezpečné cestování naprosto stěžejní,
  • stav výfuku a jeho uchycení, případně mechanické poškození celého výfukového systému, které by napovědělo, že se s autem v minulosti jezdilo v náročném terénu,
  • vizuální stav podvozku – ten by neměl vykazovat žádná poškození či jiné nesrovnalosti.
Mohlo by vás zajímat:  Papež František má nový papamobil

Přizvěte si mechanika

Pokud si nejste jistí, zda dokážete podvozek a jeho stav adekvátně prozkoumat, nebojte se přizvat si na prohlídku kupovaného auta zkušeného automechanika. Pár stovek, které mu za prohlídku zaplatíte, vám může ušetřit spoustu peněz i nervů, o které byste jinak přišli nákupem nekvalitní ojetiny.