Předejít vybití autobaterie je snadné. Důležité je začít řešit ji včas

Není nic horšího než v chladných dnech sednout do auta, otočit klíčkem a zjistit, že nestartuje. Důvodů může být mnoho, ale tím nejčastějším je vybitá baterie. V akutním případě se dá situace vyřešit pomocí startovacích kabelů nebo speciální powerbanky. A úplně nejlepší je zajistit, aby k daným situacím vůbec nedošlo. Ale jak?

Hledejte dokumenty

Vzpomínáte si vůbec, kdy jste autobaterii kupovali? Tedy jak je stará? Pokud ne, je dobré snažit se dohledat dokumenty, třeba v mailu nebo v přihrádce s účtenkami. Zjistíte, zda už je namístě něco řešit, nebo je vše v pořádku. Obvykle platí, že životnost autobaterie je kolem 5 let. Samozřejmě záleží na řadě faktorů, ale právě v tomto období už je namístě nebrat její stav na lehkou váhu.

Zjistěte hodnoty

Pohledem pod kapotu na autobaterii toho moc nezjistíte. Lepší je nechat si ji proměřit a zjistit, jak na tom skutečně je. Dnes by to měl zvládnout každý průměrný autoelektrikář nebo trochu lépe vybavený autoservis. Z naměřených hodnost snadno zjistíte, zda už je namístě situaci řešit. V tom lepším případě dobitím autobaterie, v tom horším výměnou za novou.

Mohlo by vás zajímat:  Řidičské oprávnění prozradí víc, než si myslíme. Jet například bez brýlí se může nevyplatit
Zdroj obrázku: Freepik

Parkujte správně

Máte v práci na výběr z vnitřních garáží nebo venkovního parkovacího místa? A to samé máte na výběr doma? Volba by měla být jasná. Čím stabilnější a přijatelnější teplota, tím lépe. Nejenom že se minimalizuje riziko nenastartování, ale také eliminujete nadměrné samovybíjení, na které má vliv právě extrémně nízká (ale také extrémně vysoká) teplota. Po horkém létě nemusí být baterka v nijak optimálním stavu.

Dobíjejte

Není od věci autobaterii pravidelně dobíjet. Pokud jezdíte pravidelně delší trasy, není to nutnost, jelikož o vše se postará vaše auto. Kdo jezdí minimálně, spíše krátké vzdálenosti, pro toho by mělo být pravidelné dobíjení doslova povinnost. Tedy pokud nechce riskovat to, že jednou otočí svým klíčkem a nestane se nic.

Zdroj: https://www.sundevilauto.com/caring-for-your-car-battery-in-all-seasons/