Předjet na dálnici řadu aut lze různými způsoby. Legální možnosti jsou často opomíjeny

Busy Highway Sunset Vehicles Coming Going City Stress

Dálnice by měly naše cestování na velké dálky především zrychlit. Jak proto, že je na nich povolená rychlost 130 kilometrů v hodině, tak i proto, že mají v jednom směru dva a více pruhů. To především rozmělní hustotu dopravy, ale také to usnadní předjíždění. Tedy za předpokladu, že všichni vědí, co mají dělat.

Zbytečná řada aut

Kdo někdy jel po dálnici v hustším provozu, moc dobře ví, jak se někteří chovají. Je běžnou praxí, že se mnoho aut zařadí do levého pruhu, i když pravý je zcela volný. A důvod? Pomalé vozidlo někde v dálce. Řidiči se zkrátka bojí, že by se z důvodu nedodržování vzdálenosti nemuseli mezi šňůru aut vejít, a proto do levého pruhu vjedou se značným, opravdu velkým a enormním předstihem.

Mohlo by vás zajímat:  V dodávce Lada Granta nechcete nabourat, crash testy absolutně nezvládla

Řadit se?

V tu chvíli logicky vzniká otázka – řadit se také a absolvovat pomalou, zdlouhavou jízdu v dlouhé šňůře aut, nebo udělat něco jiného? Mnoho řidičů má pochopitelně nutkání sjet do pravého, zcela prázdného pruhu a pokračovat dopředu, až k tomu pomalému autu. Ale zároveň si uvědomí, že toto není klasické předjíždění, ale může se jednat o podjíždění. Ale jaká je realita?

Zdroj obrázku: Freepik

Podjet ne, pokračovat ano

Záměrně někoho takzvaně podjet, tedy dostat se před něho skrz pravý pruh, je zakázáno a může to být důvodem k udělení pokuty. Toto pravidlo samozřejmě neplatí, pokud se jedná o souběžnou jízdu. A také nemusí platit, když se o žádné záměrné podjetí nejedná. Pravda, hranice legálnosti a nelegálnosti může být tenká, ale vždy rozhodují okolnosti. Přímo, záměrně podjet sice odporuje zákonu, ale pokračovat ve svém pruhu bez změny přece můžete.

Mohlo by vás zajímat:  Světové ženské auto roku má své vítěze. Hned 2 ceny brala Kia

Co lze?

Předjeli jste pomalejší vozidlo, řadíte se před něj do pravého pruhu. Jedete a dojíždíte šňůru aut v levém. Musíte se za ně řadit či srovnat rychlost? Samozřejmě, že ne. Můžete dále, povolenou maximální rychlostí pokračovat dále v pruhu pravém. Až k dalšímu pomalejšímu vozidlu, které klasicky předjedete, zařadíte se před něj zpět do pravého a znovu pokračujete dál ve správné, legální jízdě v pravém pruhu.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/how-to/overtaking-safely-on-the-road-guide/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora