Předjetí zprava může být beztrestné. Záleží na situaci i výkladu policie

Jak vypadá klasické předjíždění, to každý ví. Co ale takové předjetí zprava? To je stále diskutovanější věcí, a ne každý má jasno v tom, zda může takto předjíždět a pokud ano, kdy a kde k tomu může dojít. Podívejme se společně na několik situací.

Klasické předjíždění zprava je zakázáno

Pokud pojedete mimo obec na víceproudé silnici, dojedete auto jedoucí v levém pruhu a takzvaně ho podjedete, pácháte přestupek. Jedná se o typický příklad předjíždění zprava a vy musíte počítat s tím, že když vás uvidí policejní hlídka, nevyhnete se pokutě. Toto raději nedělejte.

Ve městě jde o souběžnou jízdu

Co v případě, kdy podobná situace nastane ve městě? To můžete být naprosto v klidu, jelikož se jedná o souběžnou jízdu. Takzvané podjetí vozu se nebere jako předjetí zprava. Proto můžete v obci na víceproudé silnici střídat pruhy a předjíždět vozy jak klasicky z leva, tak i zprava. O předjíždění se podle výkladu zákona v daných případech nejedná.

Jak je to v případě kolon a proudu vozidel?

Jak se na předjíždění zprava pohlíží v případech, kdy ve všech pruzích jedou proudy vozidel a vzniká zde kolona? Toto se bere jako takzvaná souběžná jízda. Opět to znamená, že pokud je pravý pruh rychlejší než levý a dochází tak k podjíždění vozidel, nejde o klasické předjíždění zprava, ale o zcela legální situaci. Pozor však na to, když se proud vozidel začne roztrhávat. Brzy nastane chvíle, kdy už je opět nutné začít předjíždět klasicky. Tedy zleva.

Co když nezměním směr?

Zajímavou situací je ta, kdy vozidlo v levém pruhu jede dlouhodobě pomalu a vy jedoucí správně v pravém toto auto dojedete, a pokračujete dále. Reálně ho podjíždíte, ale přímo o předjetí zprava mluvit nelze, jelikož jste nijak nezměnili směr své jízdy. Jak se řeší podobná situace? Zákon jako takový ji zakazuje, ale pokud jde o zdravý rozum, tak obvykle záleží na posouzení konkrétním policistou.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora