Předjíždění na plné čáře může být legální. Kličky v zákoně pomůžou vyhnout se pokutě

Plná čára sice není zeď, ale pokud toto vodorovné dopravní značení nerespektujeme, hrozí nám pokuta. Přesto mohou nastat situace, kdy může být předjíždění na plné čáře legální. Stačí znát naše zákony a při případné policejní kontrole správně argumentovat. Kdy si můžeme být jistí, že opravdu nic neporušujeme?

Předjíždění cyklistů

Zákon, který řidičům nařídil, že musí předjíždět cyklistu se zachováním vzdálenosti minimálně 1,5 metru, byl přijat s velkou nevolí. Kdo ho prostuduje detailně, ten zjistí, že v případě předjíždění cyklisty lze legálně přejet i plnou čáru. Samozřejmě za předpokladu, že nebudou ohroženi nebo omezeni ostatní účastníci silničního provozu – třeba auta v protisměru.

Nepřejetí čáry

Když jsou pruhy dostatečně široké, může nastat situace, že při předjížděcím manévru plnou čáru nepřejedeme. Celý manévr provedeme pořád v rámci našeho pruhu. V takovém případě je dané předjíždění legální, protože plná čára nebyla přejeta. Toto je dobré znát nejenom kvůli argumentaci, ale i obecně v provozu pro zlepšení jeho plynulosti. Můžeme se tak dříve dostat před někoho, kdo zdržuje provoz.

Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný zápach v autě? Poradíme vám, jak se ho zbavit. Co zabírá nejlépe?
Zdroj obrázku: Freepik

Opravdu předjíždíme?

Ne vždy předjíždíme. Když se dostáváme před jedoucí auto, cyklistu nebo motorkáře, jde opravdu o předjíždění. Když ale tento účastník stojí u krajnice, nejede, jedná se o objíždění. A tady můžeme plnou čáru přejet. To stejné pochopitelně platí, když objíždíme třeba překážku na komunikaci, i tady můžeme zajet za plnou čáru. Opět ale platí, že při tom nesmíme nikoho omezovat nebo ohrožovat.

Neviditelná čára

Zimní počasí může nahrávat tomu, že vodorovné dopravní značení není vždy dokonale viditelné. Pokud silničáři neodvedou dokonale svou práci, může být plná čára skrytá pod sněhem. Řidič neznalý místa může mít za to, že je předjíždění povoleno, i když není. Pozor však také na svislé dopravní značky, které některé úseky se zákazem předjíždění doplňují.

Zdroj: https://www.passmefast.co.uk/resources/driving-law/overtaking-undertaking-rules