Předplacený servis vozu se jeví jako výhodný. Realita je zcela opačná

Automobilky se snaží zaujmout a získat zákazníky různými způsoby. Mezi ty patří i takzvaný předplacený servis. Tedy stav, kdy máte po určité období běžné servisní úkony, prohlídky, ale i náhradní díky zcela zdarma. Když si lidé spočítají, kolik by za vše mohli standardně utratit, zdá se jim to jako skvělá volba. A realita? Rozhodně to není tak výhodné, jak se zdá.

Zajímejte se do dobu předplaceného servisu

Důležité je vědět, jak dlouho takový předplacený servis trvá. Obvykle je omezen lety, nebo nájezdem. Není výjimkou, že je vše nastaveno šikovně tak, aby trval po dobu záruky, nebo po dobu kdy některé díly vůbec nepotřebují výměnu. V případě záruky máte na záruční bezplatnou opravu stejně nárok a pokud jde o kilometrový nájezd, tak se mnoho prvků neopotřebuje tolik, aby musely být v rámci předplaceného servisu měněny.

Není to zdarma

Mnohé samozřejmě láká to, že předplacený servis je takzvaně zdarma. Že se neplatí ani za práci, ani za materiál. Realita je pochopitelně taková, že to zdarma není. Tyto služby už jste dávno zaplatili, v kupní ceně vozu. Je třeba si uvědomit, že bez tohoto předplaceného servisu mohlo být vaše auto podstatně levnější.

Můžete sice argumentovat tím, že běžně byste za servis museli platit, ale je třeba si uvědomit, že byste pravděpodobně nepoužili nejdražší originální díly, a i cena práce vašeho mechanika bude často nižší než v autorizovaném servisu.

Je třeba splnit podmínky

Stejně jako například u rozšířených záruk, tak u předplaceného servisu je pro jeho využití nutné splnit předepsané podmínky. Jde nejčastěji o různé garanční prohlídky ve stanovených intervalech. Sice jsou zdarma, ale nutno podotknout, že mohou obtěžovat a zbytečně vás na hodiny, ale i dny zbaví vašeho vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Triky zlodějů aut jsou stále jednodušší. Používají lahev, drát nebo minci

Budete několik dní bez auta

Předplacený servis vozu je samozřejmě k dispozici pouze v autorizovaných servisech, kde může daný úkon přece jenom trvat. To, co vám váš mechanik udělá za hodinu zde může být až za pár dní. A tak vznikají dny, kdy jste bohužel bez auta, což také není nijak příjemná věc.

Servis může být daleko

Máte ve své obci zkušeného mechanika, který vám vždy vyšel vstříc? Máte smůlu, jelikož vy musíte navštívit pouze autorizovaný servis samotné automobilky. A nemusí být výjimkou, že ten může být od místa vašeho bydliště vzdálen i desítky kilometrů.

Pouze u některých vozidel

Předplacený servis vozu stále není službou, která by byla dostupná u všech automobilek a u všech modelů. I kdybyste u této možnosti uvažovali, tak nakonec ani nemusí být reálná, pokud trváte na určitém voze.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora