Překračování rychlosti je nejznámější přestupek na silnicích, mnohdy ale je tím nejlepším řešením

Jaké dopravní přestupky jsou ty nejčastější? Nikoho rozhodně nepřekvapí, že tím hlavním problémem na našich silnicích je překračování maximální povolené rychlosti. Děje se tak v obcích, mimo obec i na dálnicích. Ne vždy je ale takový člověk nutně silniční pirát. Mnohdy může být sešlápnutí plynu ku prospěchu věci, ale to stále na faktu, že jde o přestupek, nic nemění. A kdy konkrétně řidiči překračují rychlost z bohulibých důvodů?

Předjíždění

Dojet pomalejší vozidlo není nic výjimečného. Ne všichni jedou povolených 90 kilometrů v hodině a čas od času se narazí na někoho, kdo jede pomaleji. Ploužit se za ním není v zájmu nikoho. A tak je třeba nasadit k předjížděcímu manévru. V tu chvíli řada řidičů překročí povolenou rychlost. A to záměrně, aby byl manévr co nejrychlejší, a tedy maximálně bezpečný, kdy nedojde k omezení, natož ohrožení ostatních účastníků silničního provozu.

Zdroj obrázku: Freepik

Připojování

Připojovací pruhy mají umožnit řidičům to, aby se bezpečně a plynule zařadili do provozu. Ideální by mělo být použít celý pruh, v něm nabrat rychlost a poté se zařadit až na jeho konci. V případě vyšší hustoty provozu může být někdy nutností zrychlit až přes povolený zákonný limit a dostat se do volného prostoru, kde je zařazení možné. I v tomto případě se dá říct, že účel světí prostředky a porušení maximální rychlosti není žádné silniční pirátství.

Jízda na dálnici

Provoz na silnicích by měl být nejenom bezpečný, ale měl by být také plynulý. Je také třeba dodat, že pouze policie má právo hodnotit, kdo spáchá přestupek a jaký si zaslouží trest. Mnoho řidičů tak na dálnici záměrně zrychlí, když je při předjížděcím manévru dojede výrazně rychleji jedoucí vozidlo. Dají mu tak nejenom najevo, že se snaží co nejdříve uhnout zpět do pravého, ale také přispějí k větší plynulosti jízdy. A nakonec i k vyšší bezpečnosti, kdy rychlé vozidlo nemusí až tak prudce brzdit.

Zdroj: https://www.tampa-xway.com/why-are-speed-limits-important/