Premiéra: Peugeot 208 GTi se ukáže v Paříži

Je tomu už nějaký čas, co se Peugeot 208 GTi ukázal světu jako koncept. Nebudeme si lhát do kapsy – Peugeot se snaží novým ostrým hatchbackem navázat na úspěchy ikonického modelu 205 GTI a své dílo nám představí na blížícím se autosalonuPaříži. Těšit se můžeme na skvělý design, přeplňovaný motor, spoustu výkonu a stovku pod sedm vteřin!

Začnu motorem. Pod kapotou Peugeotu 208 GTi našel místo jeden z nejgeniálnějších agregátů současné doby. Přeplňovaný čtyřválec THP o objemu 1,6 litru vznikl díky spolupráci koncernu PSA a BMW Group. Živě si vzpomínám, jak jsem se nad ním rozplýval v testu Citroënu DS4. Peugeot 208 GTi bude mít k dispozici 147 kW a 275 Nm, které budou do jednoho přenášeny na přední kola skrze šestistupňovou, krátce odstupňovanou manuální převodovku. O adekvátní zvukovou kulisu se postará přepracovaný výfukový systém, takže o střelbu během podřazování by mělo být postaráno. Zajímavé jsou hodnoty zrychlení a maximální rychlosti. Na stovku se ostrá 208 dostane pod 7 vteřin a dosáhne až ke 225 km/h.
 
Vysoké výkony si pochopitelně vyžádaly zásah do podvozku a řízení. Dle slov českého zastoupení Peugeotu dostal model 208 GTi tvrdší pružiny, sportovní tlumiče, zesílenou přední nápravnici a zadní příčnou vzpěru. Tvrdší řízení by mělo zajistit co nejlepší odezvu od předních kol.
 
Peugeot 208 GTi vyjede na 17“ litých kolech Carbone s diamantovým výbrusem, barvou Storm a pneumatikami o rozměru 245/45. Nová je také brzdová soustava, která nyní disponuje větranými kotouči o průměrech 302 a 245 milimetrů pro přední, respektive zadní kola.
 
Peugeot své ostré modely nikdy designově nepřeplácal, což je také případ nové 208 GTi. Vůz je agresivnější, ale dokáže být i docela nenápadný. Výbornou práci odvádí instalace jemného body kitu s dominantním zadním spoilerem. Co však GTi skrývá navenek, to naplno odhalí uvnitř. Sportovní charakter, kontrastní prvky, stylové čalounění kůží Club Nappa nebo třeba červené podsvícení budíků, dávají dohromady přesně tu kombinaci, kterou řidič ostrého hatchbacku očekává. Malý, nekulatý volant zůstal, byl však rovněž řádně vyšperkován.
 
Peugeot si s příchodem modelu 208 GTi připravil jedno malé překvapení. Jedná se o limitovanou edici exkluzivních 50 kusů v perleťově-saténovém bílém odstínu s 17“ koly černé barvy. Každý kus je opatřen hliníkovou plaketou s číslem vozu, satelitní navigací, HiFi setem a především francouzskou trikolórou na spodní příčce masky chladiče.