Prémiová paliva se v zimě vyplatí, hodí se do mrazu a šetří motor

Fuel 1596622 1920

Zda má smysl investovat do prémiových paliv, je otázka, která se hlavně v zimě často objevuje v internetových diskusích. Obvykle ji pokládají majitelé aut s naftovými motory. Normální běžná nafta je totiž použitelná jen v případě, že se teplota drží po celý den, tedy i v noci, nad nulou. Kromě této nafty na českých a moravských čerpacích stanicích během zimního období natankujete také:

  • naftu přechodovou, kterou můžete používat, pokud jsou teploty vyšší než -10 °C,
  • zimní naftu, která je určena k využití při teplotách nad -20 °C,
  • arktickou naftu, kterou obvykle natankujete jen v horských benzinkách, a která snese i teploty o něco málo nižší než -30 °C.
Mohlo by vás zajímat:  Každý hledá co nejúspornější auto, ale mnohdy zcela ignoruje možnost, jak jezdit skoro zadarmo

Jen pro srovnání, takzvaný zimní benzín je na tom ještě lépe než arktická nafta, bezpečně jej můžete využívat i při teplotách, které se blíží -40 °C.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Aditiva

Abyste zvýšili odolnost paliva proti mrazu, můžete do něj přimíchat aditiva. Podle odborníků je nejlepší tato aditiva nalít do prázdné nádrže a teprve pak natankovat. Ale pozor, jezdit na rezervu se v zimě důrazně nedoporučuje, reálně tak budete aditiva přidávat spíše do poloprázdné nádrže. Aditiva nicméně nejsou příliš levná a hodně se od sebe liší kvalitou.

Mohlo by vás zajímat:  Platformy pro sdílení aut nabízí skvělé kousky ke svezení. Má to ale nepříjemný háček

Prémiová nafta

Prémiová nafta je tak trochu reklamní tahák společností provozujících čerpací stanice, ale má něco do sebe. Její skutečná kvalita se liší podle každé firmy, ale obecně lze říci, že natankovat rovnou prémiovou naftu je levnější, než natankovat klasickou naftu a přidat do ní aditiva proti zamrznutí. V prémiové naftě jsou pak navíc aditiva rovnoměrně rozmíchána.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Kromě zvýšené ochrany před mrazem by měla být prémiová nafta šetrnější k vašemu motoru a vstřikování. Častěji ji proto volí řidiči, kteří se o svá auta pravidelně starají a nepodceňují údržbu. Takovým řidičům pak může pár korun za plnou nádrž prémiové nafty navíc v konečném důsledku ušetřit peníze za servis auta.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora