Přetáčení tachometrů: Belgické řešení vyzkoušeli i Slováci. My jsme opět pozadu

Poslední statistická data, která souvisí se stáčením tachometrů jsou doslova alarmující. Říkají, že až 40 procent nabízených ojetých vozidel má upravený nájezd na tachometru. Laicky řečeno mají takzvaně stočený tachometr, aby na něm bylo podstatně menší číslo. To má vozidlu pomoci jak k rychlejšímu prodeji, tak i k vyšší ceně. Vzhledem k tomu, že takto stočeno je téměř každé druhé auto musíme říci, že trh s ojetinami je skutečnou džunglí.

Poslední novelizace se ukázala jako neefektivní

Pokud jde o řeči, tak Česká republika bojuje proti přetáčení tachometrů celkem výrazně. Stále dokola se mluví o tom, že je to problém, proti kterému se musí zakročit. Zatím poslední novelizace, která jenom zvýšila pokuty za tento přestupek, se ukázala jako neefektivní. Jak proto, že jde stále jenom o přestupek, a nikoliv trestný čin, tak i proto že i přes riziko pokuty se to lidem stále ještě vyplatí. Hlavně proto, že tachometry málokdy přetáčejí jednotlivci, ale jde o dílo větších skupin.

Belgický Car Pass jako ideální řešení

Se zajímavým řešením přišla Belgie. A to nikoliv v nedávné době, ale už před 13. lety. Zavedla takzvaný Carr Pass. Jedná se o virtuální dokument auta, jakýsi certifikát, do kterého se zapisuje stav najetých kilometrů. A to jak při technické kontrole, ale při jakékoliv návštěvě servisu, ať už jde o opravu, nebo garanční prohlídku. Jednoduché řešení, které přetáčení kilometrů téměř vymýtilo.

Už i na Slovensku

Tímto certifikátem každého vozu se inspirovali také na Slovensku, kde byl Car Pass taktéž zaveden, jako osvědčený účinný bojovník právě proti přetáčení kilometrů. I tady to podle prvotních čísel vypadá, že se boj proti nepoctivým prodejcům ojetin daří a počet vozidel s prokazatelně přetočeným tachometrem jde výrazně dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší nové auto? Tady je přehled

U nás pouze pokuta

A jak je tomu v současné době u nás? Od novelizace od 1. října 2018 může být viníkovi uložena pokuta ve výši až 500 000 Kč. Nezapomínejme však na to, že se takový čin musí dané osobě nejprve prokázat.

Komentáře