Přezout a hotovo. Nechat pneumatiky na autě svému osudu se nevyplácí

Přezouvání pneumatik můžeme považovat za jakési nutné zlo. Mnoho lidí tak v souvislosti s tím řeší jenom to nejnutnější. Aby byla na voze správná sada, aby byl splněn zákonný termín pro přezutí nebo aby měla v době přezutí pneumatika správnou hloubku dezénu. A od té chvíle si mnozí na své pneu ani nevzpomenou. To je ale chyba. Tyhle věci je namístě dělat pravidelně.

Kontrola hloubky dezénu

Kdo koupil úplně nové pneumatiky a nemá během zimy žádný enormní nájezd, ještě k tomu navíc v teplém počasí na suché silnici, nemusí si s průběžným měřením hloubky dezénu lámat hlavu. V opačném případě je však namístě hloubku pravidelně, alespoň jednou měsíčně, měřit. U zimních pneumatik je limit 4 mm, pod které by hloubka vzorku neměla klesnout. Pokud k tomu dojde, hrozí například pokuta, ale i odmítnutí pojistného plnění ze strany pojišťovny, když dojde k problémům.

Zjištění tlaku v pneumatikách

Moderní ventilky umí v případě výrazného poklesu tlaku poslat signál do vozu. To se ale děje, až když je tlak v pneumatice opravdu znatelně nízký. Je proto vhodné, v závislosti na počasí, provést individuální kontrolu. S klesajícími teplotami klesá i tlak uvnitř pneu a tu je třeba dofouknout. Výrazně to pomůže jak životnosti pneumatiky, tak i spotřebě, nebo také jízdním vlastnostem.

Mohlo by vás zajímat:  Auto z Německa může být ve skutečnosti vrak z východu. Řada dovozců zkouší osvědčený fígl
Zdroj obrázku: Freepik

Zjištění opotřebení

Hlavně u novějších pneumatik, u kterých čekáme, že nám ještě několik sezon vydrží, je vhodné kontrolovat jejich opotřebení. Tedy hlavně to, zda se sjíždí pravidelně. Pokud je některá část pneumatiky opotřebovaná více než jiná, patrně bude problém s geometrií vozu. Pravidelnou kontrolou lze ušetřit nemalé peníze za novou sadu, kterou by bylo z důvodu nerovnoměrného sjíždění nutné koupit dříve, než se čekalo.

Kontrola poškození

I když jezdíme opatrně, nemůžeme ovlivnit vše. Pneumatiky je proto vhodné pravidelně kontrolovat, zda nemají nějaký defekt. Zda v nich není zaražen cizí předmět či nejsou jinak poškozeny. Oprava takto zjištěného problému bude vždy jednodušší a levnější, než když dojde k výraznému poškození – třeba k explozi nebo roztržení pneumatiky, což může mít vliv i na bezpečnost cestování.

Zdroj: https://www.preferredmutual.com/info/library/auto-insurance/are-your-tires-ready-for-winter