Přezout na zimní pneumatiky zvládnete sami

Man Changing His Spare Wheel

Doby, kdy se jednou za čas stal z každého správného majitele auta automechanik, který si po večerech opravoval a zušlechťoval svého motorového miláčka, jsou dávno pryč. A není divu, moderní auta už nejsou jen mechanické skládačky, které připomínají stavebnici pro dospělé, a tak jejich údržba svépomocí není nic jednoduchého. V mnoha případech dokonce neodborným servisováním naděláte více škody než užitku, a namísto několikatisícové úspory za služby profesionálů nakonec utratíte mnohem více za to, aby opravili, co jste napáchali. Ale přezouvání pneumatik je naštěstí stále ještě snadná záležitost.

Mohlo by vás zajímat:  Prestižní autoklub varuje před používáním oleje místo nafty. Někteří odvážlivci ve snaze ušetřit toho nedbají

Ušetřete za přezouvání

Přezouvání sice není extrémně drahá položka, ale s rostoucími životními náklady je přeci jen lepší těch pár stokorun ušetřit. Ostatně, v některých autoservisech si za kompletní výměnu pneumatik naúčtují i více než tisíc korun. Jedná se zejména o autorizované servisy prémiových značek, a také o servisy ve větších městech, kde je práce obecně dražší. Přezutí z letních gum na zimní a následně po půl roce zpátky vás tak může vyjít na tisíc až patnáct set korun.

Mohlo by vás zajímat:  Historické závodní vozy Toyota
closeup-shot-mechanic-trying-fix-car-with-special-tools
Zdroj obrázku: Freepik

Potřebné vybavení

K přezutí auta budete potřebovat hever nebo hydraulický zdvihák, který je občas k dispozici v podzemních garážích. Neobejdete se ani bez klínů nebo špalíčků a momentový klíč. Připravte si také kartáč k důkladnému očištění kol a vazelínu či olej, který bude chránit spoje před korozí i mechanickým poškozením.

Správný postup

Zastavte na rovném povrchu, zařaďte první rychlostní stupeň a zatáhněte ruční brzdu. Šrouby povolte alespoň o půl závitu ještě na zemi. Auto zabezpečte z obou stran špalíčky nebo klíny proti rozjetí a pomocí heveru na místě ke zvedání určeném jej zvedněte tak, abyste měli dost prostoru k výměně kola. Sejměte kolo, důkladně ho očistěte kartáčem a ošetřete ho vazelínou. Nasaďte zimní pneumatiku, střídavě utahujte šrouby, ale úplně je dotáhněte až když auto dosedne zpátky na zem. Šrouby pak pro jistotu zkontrolujte ještě po první jízdě.

Zdroj: https://www.sparkyexpress.ca/blogs/autoverse/changing-your-seasonal-tires-at-home-diy
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora