Při chystání auta na dovolenou nemyslíme na řadu věcí, které ho mohou poškodit

Léto přichází. A s ním doba cest na dovolenou. Mnozí volí způsob pro mnohé zcela nepochopitelný. A to svým autem. To se naloží až po střechu, všichni nasednou a vyrazí se na jih stovky kilometrů až k vytouženému chorvatskému moři. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že právě takové cestování může být rizikem pro každé auto. Majitelé totiž na řadu věcí nemyslí.

Zatížení automobilu

Když se vyráží autem na dovolenou, málokdo přemýšlí nad tím, nakolik ho může zatížit. Žádné auto neunese vše, a tak je dobré plánovat, kolik čeho chceme naložit. Nadměrné zatížení vozu ho může i poškodit. Zvláště když mluvíme o plném zavazadlovém prostoru a pěti pasažérech. Rizikem může být také přetížení střechy, která má taktéž určitou maximální nosnost.

Jízda na nerovné vozovce

Cesta na dovolenou s plně naloženým vozem vyžaduje i to, abychom rychlost přizpůsobili tomu, na jaké vozovce vlastně jedeme. Výrazně zatížené auto rozhodně nepřejede nerovnosti stejně, jako když jedeme s autem prázdným. Mnoho lidí tak svůj vůz nevědomky poškodí, když ve vysoké rychlosti najedou na retardér či vjedou do díry na silnici.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyšší rychlost

Čím více je auto naloženo, tím více může na silnici takzvaně plavat. V prázdném voze si to neuvědomíme, ale při plně naloženém může být každý prudší pohyb volantu ve vyšších rychlostech velmi nebezpečný. Auto se v daném případě rozhoupe a zvládnout daný stav není nic jednoduchého. Když skončíme na svodidlech s odřeným bokem, je to ještě ta příjemnější situace.

Podzemní garáže a nízké podjezdy

Když se věci nevejdou do zavazadlového prostoru, zamíří na střechu. Na střeše lze v přepravních boxech transportovat jakákoliv zavazadla, stejně jako můžeme na střeše auta vozit i kola. A tady nastává kámen úrazu. Řada lidí si neuvědomí, že se právě změnila výška jejich auta. Proto je namístě hlídat dopravní značky v konkrétních úsecích, jinak to může dopadnout nepříjemně.

Zdroj: https://www.aaa.com/autorepair/articles/prepare-your-car-for-summer-travel, https://www.cooperators.ca/en/Resources/stay-safe/road-trip-safety.aspx