Při domácím nabíjení elektromobilu hrozí požár. Obvykle za něj ale nemůže dané auto

Bez nabíjení si v elektromobilu moc nezajezdíme. Možností, jak doplnit do akumulátoru energii, je několik. Můžeme využít veřejné nabíječky, můžeme nabíjet třeba v zaměstnání či obchodních centrech nebo můžeme využít domácí nabíjení. To je dnes bráno za základ provozu elektrického auta. Ale pozor, tento typ nabíjení může být nebezpečný.

Nejenom wallbox

Když se mluví o domácím nabíjení, pak často s využitím takzvaného wallboxu. Ten umožní nabíjení, které je rychlé a také bezpečné. Není ale vždy nezbytný. Nabít elektromobil lze i z běžné domácí zásuvky. Má to své výhody, kdy stačí zapojit kabel a energie proudí. Tento způsob ale má i své nevýhody a oproti wallboxu může být značně nebezpečný. Kdy hrozí požár?

Použití prodlužovačky

Zapojit do zásuvky a do elektromobilu certifikovaný, kvalitní nabíjecí kabel je sázkou na bezpečnost. Ne každý ale jde jen touto cestou. Jsou lidé, kteří využívají obyčejné prodlužovačky. Ty však nejsou na takovou dlouhodobou zátěž stavěné. Stačí pár desítek minut a obyčejný prodlužovací kabel může být velmi horký. Když je používán dlouho, nemusí to vydržet. A může dojít k požáru, který se začne šířit hodně rychle.

Mohlo by vás zajímat:  Předjíždění kamionů na dálnici není to nejhorší. Jeden manévr osobních aut blokuje ostatní mnohem víc
Zdroj obrázku: Freepik

Stará elektroinstalace

Nabíjení elektromobilu je pořádná zátěž nejenom pro kabel, ale i pro samotnou elektroinstalaci. Pokud dojde ke komplikacím, měl by vše zachránit jistič, ale ne vždy k tomu dojde. Problém může být také ve starých zásuvkách, do kterých je kabel připojen. Právě tady může dojít ke kritickému okamžiku, tedy k tomu, že vznikne požár.

Kontrola je nutností

Pokud plánujete doma nabíjet elektromobil, je dobré nechat si celou elektroinstalaci zkontrolovat. V případě koupě kabelů potom zajistit, aby opravdu byly určené k nabíjení. I když z běžné domácí zásuvky neproudí tolik výkonu jako z wallboxu, stále je tu riziko vzhledem k době nabíjení. Jednoduše řečeno, nechat si doma zapnutou rychlovarnou konvici třeba několik hodin napadne málokoho. U elektromobilu je to ale podobné riziko.

Zdroj: https://www.insurancebusinessmag.com/us/news/breaking-news/electric-vehicles-what-risks-do-they-pose-to-homes-401772.aspx