Při jízdě na sněhu je důležité myslet na několik věcí, které často končí pokutou

Beautiful Scenery Iced Road Surrounded By Fir Trees Covered With Snow

Za co lze dostat pokutu? Klidně i za to, že jedeme na sněhu. Ano, i to může být realita na našich silnicích, když narazíme na horlivého policistu. Samozřejmě za některé pokuty si řidiči mohou sami, o jiných nemusí vůbec vědět. A vyvléknout se z podezření nemusí být nic snadného.

Porušení horských značek

Na horách se lze setkat s dvojicí značek, které v nížinách moc často nevidíme. Jedna značka nese název Zimní výbava, druhá nese označení Sněhové řetězy. V případě první jsou povinností právě zimní pneu, v případě druhé nasazené sněhové řetězy. Kdo povinnost nesplní, toho pochopitelně čeká pokuta.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na instalaci elektropřípojky na tažné zařízení

Nečitelná značka

Někteří stále používají pojem SPZ – státní registrační značka. Správně je to registrační značka – RZ. Při jízdě na sněhu, spíše na sněhové břečce, se může stát, že sníh celkem rychle zakryje obě tabulky se značkou. Tu přední zakryje břečka odlétávající od ostatních aut, tu zadní zase ta odlétávající od našich kol. Že je RZ nečitelná, mnohdy vůbec nevíme. A za to nám může policie chtít dát pokutu.

Zdroj obrázku: Freepik

Odlétávající sníh

Před jízdou je třeba důkladně očistit auto. Pokud je sníh na vozovce, dá se předpokládat, že bude také na voze. Kdo ho neočistí, ten může mít také problémy se zákonem. Nejenom kvůli tomu, že má horší výhled. Postihnutelné může být i to, když sníh z vozidla odlétává. Pro ostatní řidiče se může jednat o rizikový stav, který je nejenom omezuje, ale někdy také ohrožuje.

Mohlo by vás zajímat:  V nejnovější sérii hry Need For Speed vozy Toyota nebudou. Svérázné vysvětlení automobilka později smazala

Jízda na letních pneu

Zimní pneumatiky jsou v zimě nařízeny s jednou výjimkou. Pokud na silnici není led, sníh či se toto nepředpokládá, dá se klidně jet na letních. Jakmile ale vozovku sníh pokryje, je jízda na letní sadě porušení zákona. I kdyby to bylo jenom pár desítek metrů, řidič takovým konáním porušuje zákon a může dostat pokutu. Pokud dokonce způsobí nehodu, může to pro něho být podstatně horší.

Zdroj: https://www.kbb.com/car-advice/20-tips-for-safe-winter-driving/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora