Při jízdě z kopce je správné udělat jedinou věc. Ušetří peníze a prodlouží životnost auta

Jsou lidé, kteří nedají dopustit na manuální převodovku. Ač má svá negativa, najde se i několik pozitiv. Ta se týkají možnosti volit rychlosti zcela dle vlastního uvážení bez obav z toho, že v případě potřeby zakročí elektronika, jako je tomu u automatických převodovek. Ne každý ale ví, jak s manuálem správně pracovat ve chvíli, kdy jedeme z kopce. Správné úkony jsou ku prospěchu věci.

Rychlostní stupeň, nebo neutrál?

První věc, ve které mohou řidiči při jízdě z kopce tápat, je správná volba polohy řadicí páky. Obvykle se rozhodují mezi ponecháním zařazené rychlosti nebo volbou neutrálu. Správná je možnost číslo jedna. Tedy ponechání konkrétní rychlosti. A to samozřejmě s ohledem na to, jak rychle auto jede a jaké jsou jeho otáčky. Vliv na to má předešlá rychlost i délka a sklon kopce. A proč je ponechání rychlosti správné?

Brzdění motorem

První benefit je spojený s tím, že auto v tu chvíli brzdí motorem. Vůz při jízdě z kopce sice zrychluje, ale rozhodně ne tak intenzivně jako v případě zařazeného neutrálu. Jízda se tak stává stále bezpečnou, auto se neřítí neřízeně dolů, ale rychlost je pořád udržována v konkrétních mezích. Bez toho, aby řidič musel používat brzdový pedál.

Mohlo by vás zajímat:  Nejhorší nešvary při předjíždění jsou často osobní mstou. Doplatit na ně může nevinný
Zdroj obrázku: Freepik

Šetření brzd

V souvislosti s brzděním motorem nelze opomenout další benefit spojený s ponecháním zařazené rychlosti. Díky tomu, že vůz brzdí motorem, není třeba používat brzdový pedál. Nedochází tak ke zbytečnému opotřebování brzd. To pochopitelně povede k jejich prodloužené životnosti, zvláště když se stejným způsobem bude sjíždět každý kopec.

Úspora paliva

Jízda z kopce se zařazenou rychlostí má vliv na peněženku. Konkrétně tak, že během takového sjezdu motor v podstatě nespotřebovává palivo, ani naftu, ani benzín. V tu chvíli můžeme mluvit o situaci, kdy jedeme zdarma. Je třeba připomenout, že při zařazené rychlosti je úspora paliva výraznější, než pokud auto pustíme z kopce dolů na neutrál.

Zdroj: https://www.stickshiftdrivingacademy.com/guides/how-to-drive-downhill-in-a-manual-transmission-car