Při koupi auta často vůbec nepřemýšlíme dopředu a opomíjíme ty nejdůležitější věci

Když kupujeme auto, je jedno jestli nové nebo ojeté, hledíme jenom na pár konkrétních věcí. Zajímá nás především výbava, motorizace, design, prostornost, ale také cena. Více k posouzení toho, zda je auto vhodnou volbou, často nepotřebujeme. To se ale jeví jako velká chyba. Nahlížet do budoucna se totiž vyplatí. A na co konkrétně?

Náklady na servis

To platí především u nových aut. U nich jsou běžnou věcí pravidelné garanční prohlídky. Ty samozřejmě něco stojí a každá automobilka může mít svou cenovou politiku jinou. To znamená, že mnohdy levné auto se kvůli drahým pravidelným prohlídkám může výrazně prodražit. Zvláště, pokud u těchto prohlídek budeme zůstávat i po tom, co na voze skončí záruka.

Dostupnost náhradních dílů

Čas od času se může objevit závada, která bude kromě opravy vyžadovat i použití konkrétního náhradního dílu. A právě tady se může objevit další nemalý problém. Buď je spojen s nedostupností konkrétních dílů, nebo s jejich cenou. V prvním případě bude nutné na díl čekat delší dobu, v tom druhém si zase výrazně připlatíme. Ani jednu situaci však lidé při koupi svých vozidel nedomýšlí.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití vozu

Málokdo si při výběru auta uvědomuje, k čemu ho bude primárně používat a jak. Dochází tedy k vyloženě špatným koupím. Někteří si kupují velké kombíky na cestování po městě, jiní si zase kupují vozy s naftovým motorem, když za rok najezdí maximálně pár nižších tisíců kilometrů. Obvykle se v tomto necháváme zlákat aktuálními trendy nebo dostupnou nabídkou a vůbec nehledíme na to, co by naopak vyhovovalo právě nám.

Bezpečnost

Provoz na silnicích je čím dál větší a někdy je jízda doslova hazardem. I když jezdíme opatrně, nikdy nevíme, s kým se potkáme. Proto je i bezpečnost auta podceňovanou prioritou. U nových bychom měli hledět na test Euro NCAP, u ojetin potom na to, aby auto nebylo bourané a už jednou poškozené. Deformační zóny by tak nemusely fungovat tak, jak se očekává.

Zdroj: https://www.nerdwallet.com/article/loans/auto-loans/total-cost-owning-car